Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo, egzoz gazından aldığı dönme enerjisi ile dış ortamdaki havayı emerek yüksek basınçlı bir şekilde motora ileten ve verimi arttıran motor elemanıdır. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz 1.0 motor ama acaba çeker mi sorusunun, 1.6 motordan bile daha iyi çeker şeklinde cevaplanmasını sağlayan önemli bir parçadır.

Motorda yanma sonrasında egzoz gazı oluşur ve bu gazın basıncı yüksektir. Egzoz hattına girmeden önce turbonun kanatçıklarına çarpıp hareket enerjisini aktaran gaz bir takım emisyon azaltıcı elemanlardan geçtikten sonra egzozdan atılır. Turbo ile yakalanan bu dönme enerjisi ise salyangoz şeklindeki bölümde yer alan bir başka pervane ile atmosferden çekilir ve basıncı arttırılır. Turbo ile sıkıştırılıp ısınan hava, verimi daha da fazla arttırmak için yanma odasına basılmadan önce Intercooler ile soğutulur.

Yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta termodinamik olarak daha verimli çalışan bu motorlar ise geleneksel atmosferik 1.6 lt motorlara göre düşük devirlerde daha canlı ve performanslı hissettirmektedir. Fakat araçta turbo olması yanma sistemini daha karmaşık hale getirmektedir. Ayrıca ömrü olan ve dikkatli kullanılmazsa arıza yapabilecek olan bir parça olan turbonun tamir maliyetleri de önemli derecede yüksektir.

Turbo arızasının en önemli belirtisi turbodan gelen ıslık sesi ve yaşanılan performans kaybıdır. Bununla birlikte aracın yakıt tüketimi artar ve yanma odasına yağ sızabilir. Bu durumda egzozdan duman çıkışı gözlemlenir. Eğer araçta turbo göstergesi varsa (genellikle spor otomobillerde olur) bu göstergedeki basınç düşüşü. Aynı şekilde araca OBD bağlantısı yapabiliyorsanız buradan okuyacağınız düşük turbo basıncı verisi de turbo arızasını gösterir. Turbo arızası ile birlikte pek çok otomobil arıza ışığı yakar ve motor performans kaybı ile servise gitme zorunluluğu oluşur.

Turbo sistemi yağ pompasının yağlaması ile çalışır. Yüksek bir devirde döndüğü için bir anlık yağlama sorunu turbonun arıza yapmasına yol açabilir. Bu nedenle araçtaki motor yağının zamanında değişmesi ve yüksek kalite motor yağı kullanımı turbonun ömrünü uzatacaktır. Eğer yağlama düzgün olmazsa turbo milinden hava çekiş hattına doğru aşınmanın etkisiyle yağ sızabilir ve araç yağ eksiltmeye başlar. Bu durum da uzun vadede motor değişimini gerektirebilir.

Özellikle soğuk havalarda araç ilk çalıştığında yağlama ideal olarak gerçekleşmeyebilir ve turbo zarar görebilir. Bu nedenle motor stabil hale gelene kadar deviri yükseltmemek de turbonun ömrünü uzatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.