MAF Sensörü (Hava Akış Sensörü) Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızayı tespit etmenin en kolay yolu hava akış sensörü bağlantısını sökmektir. Hava akış sensörü devreden çıkartıldığında araç daha iyi çalışıyorsa, hava akış sensöründe arıza vardır ve sensörün değiştirilmesi gerekir.

Hava Akış Sensörü Nedir?

Hava akış ölçeri, debimetre, MAF sensörü gibi farklı isimlerle karşımıza çıkan bu parçanı görevi temel olarak hava filtresinden geçip motorun yanma odasına beslenen havanın kütlesini ve sıcaklığını ölçmektir. Aracın tipine göre 4 pinli veya 5 pinli yapıda olup her pinden farklı bir sinyal göndererek çekilen havanın niteliğini ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)’ya iletir. ECU ise gelen bilgilere göre yanma koşullarını ayarlayarak motorun verimli, sarsıntısız ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Bu nedenle MAF sensörü verilerinde ortaya çıkan tutarsızlık motorun da kararsız bir şekilde çalışmasına yol açacaktır. Sensör devreden çıkartıldığında ise motor varsayılan ayarlar ile çalışmayı sürdürecek ve hatalı veriye göre daha stabil şekilde çalışacaktır. Bu sayede sensör arızası tespit edilebilir.

Bozuk MAF Sensörü Nelere Yol Açar?

Aracın MAF sensörü hatalı çalışıyorsa motor çalışırken aşağıdaki durumlar ortaya çıkar;

  • Araç rölantideyken devirde dalgalanma görülür,
  • Araç rölantideyken sürekli olarak devir arttırır,
  • Motor sarsıntılı bir şekilde stop edecekmiş gibi çalışabilir,
  • Yakıt tüketimi artışı gözlemlenir,
  • Araç çekişten düşebilir, motor güçsüzleşir,
  • Araç seyir halindeyken stop edebilir,
  • Motor arıza lambası ve Hava Akış Sensörü Arızası gibi bildirimler ortaya çıkabilir.

Bu ve buna benzer belirtilerden birkaçı varsa MAF sensörü arıza yapmış olabilir. Bazı arızalar MAF sensörünün balata spreyi ile temizlenmesi sonrasında tamamen düzelse de kimi zaman sensörü değiştirmek gerekir.

MAF Sensörü Masrafı Ne Kadardır?

MAF sensöründe OEM parçalar kullanılabileceği gibi araç için orjinal üretilmiş parçalar da mevcuttur. OEM parçalar daha ucuzdur ve nihayetinde sensör olduğu için tercih edilebilir. Ancak araç ile uyumsuz ise yine yukarıdaki problemleri yaratacaktır. Kısa bir sürede uyumlu olup olmadığı bu sayede anlaşılır. OEM parçaların fiyatı 2022 başı itibariyle 500 ila 1000 TL arasında değişmektedir. Orjinal parçalarda ise yaklaşık 2 katından fazla bir miktarı gözden çıkartmak gerekir. AliExpress gibi yurt dışı kaynaklardan da uyumlu sensörleri temin edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.