TOGG COO’su Sergio Rocha Kimdir?

COO (Chief Operating Officer) teriminin Türkçe çevirisi, Baş İşletme Görevlisi şeklindedir. COO, şirket içerisindeki tüm operasyonel işlerden sorumludur ve yönetim tarafından istenen bilgilerin en üst seviyelere raporlanmasında görev almaktadır. TOGG projesinde, işleyiş kısmındaki en önemli mercilerden biri olan COO koltuğuna Portekizli Sergio Rocha getirilmiştir.

Sergio Rocha’nın kariyerini incelediğimizde; şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş gibi o da Makine Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Braz Cubas Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yine aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği bölümünden de ikinci lisans diplomasını almıştır.

2008-2009 yılları arasında Detroit bölgesindeki General Motors (GM) fabrikasında; Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika ve Asya Pasifik Bölgeleri’nde otomobil geliştirme süreçlerini yönetmiş ve küresel otomobil geliştirme sürecinden sorumlu üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır.

2010-2012 yılları arasında ise Arjantin, Buenos Aires’de yine GM bünyesinde toplam üretimi 2 milyar ABD Doları’nı aşan ve 3 binden fazla çalışanın bulunduğu üç şirketin genel yönetimini üstlenmiş olup ayrıca Arjantin, Uruguay ve Paraguay operasyonlarından sorumlu olarak görev yapmıştır.

2012-2016 yılları arasında ise Başkan, CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı unvanlarıyla, yaklaşık 20 bin çalışanı olan, 140’tan fazla ülkeye ihracat yapan GM Korea, Uzbekistan & Vietnam bölümünün tüm otomotiv fonksiyonlarını kapsayan süreçlerin genel yönetimini üstlenmiştir. Şirkette geçirdiği son yılında ise GM Güney Amerika Bölgesi için Kıdemli Danışman görevini üstlenmiş olup ardından elektrikli otomobil üretimi için GM’den ayrılmıştır.

GM’den ayrıldıktan sonra COO unvanıyla, JSW Energy şirketi bünyesinde Hindistan’ın Mumbai bölgesinde; Hindistan pazarı hedeflenerek elektrikli otomobillerin üretim faaliyeti için ürün geliştirme, üretim, marka dağıtım ağını ve satış süreçlerini kapsayan eksiksiz bir strateji geliştirmiştir.

Otomobil sektörü tecrübeleriyle geçen onlarca yılın ardından Türkiye’nin otomobili TOGG için COO görevini üstlenen Sergio Rocha’nın projede üstlendiği, hem Makine hem de Endüstri Mühendisliği prensiplerini ilgilendiren çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Sergio Rocha, Türkiye’nin elektrikli otomobil projesi için ürün planlama ve program yönetimi, satın alma ve tedarik zinciri ile imalat mühendisliği ve tesis operasyonları (pres atölyesi, kaporta atölyesi, boyahane, genel montaj, pil paketi tesisi ve diğer önemli üretim süreçleri) görevlerini yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.