Skoda Superb ve Volkswagen Passat Karşılaştırması

MQB platformunda 2014 yılında üretilmeye başlanan Passat B8 ve 2015 yılında üretilmeye başlanan Superb 3, donanım olarak birbirlerine benzeseler de Superb’in göz alıcı gelişimi aralarındaki rekabeti hiç bu kadar kızıştırmamıştı. Tasarım ve donanım açısından dikkatleri üzerinde toplamayı başaran üçüncü nesil Superb, D segmentinde yıllardır satış rekorları kıran Passat’a en büyük rakip oldu.

Ülkemizde, motor hacmine göre satışlar en çok 1600 cc ve altında gerçekleşmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi, yakıt tüketimi ve çevreye salınan zararlı gazlar, müşterilerin araç seçimlerinde etkili olmaktadır.

Superb ve Passat modellerinde, mekanik ve elektronik aksamları çoğunlukla benzer olmakla birlikte özellikle iç mekânda Passat modelinin daha üst sınıf malzeme kullandığı uzun kullanımlar sonucunda daha belirgin ortaya çıkmaktadır.

Özellikle, sürücünün elinin ulaşabildiği yerlerde kullanılan yumuşak döşeme malzemesi, plastik malzemelerin kalitesi Passat’ta daha üst seviyededir. Sürüş açısından incelendiğinde de Passat sürücü koltuğu, sürücüyü sarmakta ve virajlarda araca daha hâkim hissettirmektedir. Yolcuların rahatı açısından bakıldığında ise Superb bir adım daha öndedir.

Sürücülerin bazıları araçlarının donanım olarak zayıf olsa da üst sınıf araçlardaki oturaklı ve güvenli sürüş hissinin olmasını isterler. Bazıları içinse donanım olmazsa olmazdır.

Euro NCAP çarpışma güvenlik testleri incelendiğinde, Superb aracında önde oturan yetişkinlerin güvenliği yüzde 86, arkada oturan çocuk için yüzde 86, yayalar için yüzde 71 ve güvenlik asistanlarının yardım seviyesi yüzde 76 sonuçları alınmıştır. Passat aracında ise önde oturan yetişkinlerin güvenliği yüzde 85, arkada oturan çocuk için yüzde 87 ve yayalar için yüzde 66 oranında güvenlik sağlanırken aracın güvenlik asistanlarının yardım seviyesi ise yüzde 76 ile 5 yıldız üzerinden iki modelde 5 yıldız alabilmiştir.

İki model de benzinli 1.4 TSI, 2.0 TSI ve dizel 1.6 TDI, 2.0 TDI motor seçeneklerine kombine edilen 6 veya 7 ileri DSG çift kavramalı yarı otomatik vites ve 6 ileri manuel vites şanzıman seçenekleriyle satışa sunuldu. 2018 itibariyle 1.4 TSI benzinli motor yerini 1.5 TSI’a bırakmıştır. Günümüzde Avrupa’da başlayan çevreci yaklaşımların sonucu dizel motorlu araçların çevreye verdiği zararlar göz önüne alınarak birçok marka dizel motorlu araç üretimlerini durdurmaya başlamıştır.

Yakıt tüketim değerlerini dizel motorlar seviyesine ve hatta daha da aşağı çekecek benzinli ve elektrikli motorun kullanıldığı hibrit araçlar, tamamen elektrikli araçlar gibi yenilikçi çözümler de hızla mesafe kat etmektedir.

Superb’in, Passat’a göre gövde ölçülerinin daha büyük olması seyahat eden yolcuları iç mekânda daha ferah hissettirmekte ve daha konforlu yolculuk yapabilmektedirler.

Yakıt tüketimi açısından 1.6 TDI motorlu en donanımlı Superb ve Passat karşılaştırıldığında aralarındaki fiyat farkı göze çarpmakta ve çoğu alıcı Passat’ın en üst paketi yerine bir alt paketi veya Superb’in en donanımlı aracını tercih etmektedirler.

4 silindir 16V 1.6 TDI SCR DSG 120 hp motora sahip Passat ve Superb modellerinin en donanımlı araçları karşılaştırıldığında birbirlerine çok yakın donanımsal ve teknik özellikte oldukları Tablo 1’de teknik açıdan incelenerek gösterilmiştir.

Skoda Superb

VW Passat

Uzunluk

4.869 mm

4.773 mm

Genişlik

1.864 mm

1.832 mm

Yükseklik

1.469 mm

1.456 mm

Bagaj Hacmi

595 lt

650 lt

Boş Ağırlık (1.6TDI-DSG)

1.530 kg

1.545 kg

Yakıt deposu

66lt+16,3lt SCR

66lt+16,3lt SCR

0-100 km/s Hızlanma Süresi

11,1 sn

11,5 sn

Maksimum hız

205 km/s

199 km/s

Yakıt Tüketimi Şehir içi/Şehir dışı

4,8 lt/4 lt

4,7 lt/4 lt

CO2 Emisyonu g/km

113 g

111 g

Tablo 1. Skoda Superb ve Volkswagen Passat 1.6 TDI SCR DSG 120 hp araçların teknik özelliklerinin karşılaştırması

2020 Volkswagen Passat Elegance modelinde şerit takip asistanı, yarı otonom sürüş asistanı, park asistanı, çevresel görüş sistemi, acil frenleme, dinamik şasi kontrolü, sürücü, yolcu ön yan ve tavan hava yastıkları, LED Matrix ön farlar ve dinamik dönüş farları, ısıtmalı ön koltuklar, deri koltuk döşemesi, 8” renkli dokunmatik ekran, ambiyans aydınlatması, sürücü tarafı elektrikli masaj fonksiyonlu koltuk, LED High stop lambaları ve dinamik arka sinyal lambaları, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri, hız sabitleyici, ısıtmalı ön cam yıkama, yağmur sensörü, sürücü yorgunluk tespiti, üç bölgeli klima gibi sürüş destek sistemi ve konfor özelliklerine varsayılan ve opsiyonel özelliklerle sahip olunabilmektedir.

2020 Skoda Superb Prestige modeli Passat Elegance modelinden farklı olarak 10.25” renkli dokunmatik ekran, kablosuz telefon şarj bölümü, ön kapı içlerinde yer alan şemsiyeler, elektrikli ve sanal pedallı bagaj, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, yükseklik ve bel destek ayarlı sürücü ve ön yolcu koltuğu, adaptif hız sabitleyici, acil durum park freni, yaya algılama özellikli ön bölge frenleme asistanı, şerit değiştirme asistanı donanımlarına da sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.