TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

Bir çoğumuzun ismini ilk defa Türkiye’nin otomobili TOGG projesi ile duyduğu Mehmet Gürcan Karakaş, 1965 yılında Antalya, Akseki’de dünyaya gelmiştir. Karakaş, 1988 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ulusal ve uluslararası firmalarda çok önemli görevlerde bulunmuştur.

Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otomobili için CEO olarak ter dökmekte olan, medyanın deyimi ile babayiğit mühendisimizdir.

Mezun olduktan sonra aynı yıl ASELSAN’da tasarım mühendisi olarak iş hayatına başlayan Mehmet Gürcan Karakaş, 1990 yılında Bosch Türkiye’de Otomotiv Yedek Parça ve Satış Sonrası bölümünde otomotiv sektörüne merhaba demiştir. 14 yıl sonra yine Bosch Türkiye’de Genel Müdür ve Ülke Müdürü pozisyonuna yükselerek yaklaşık 18 sene Bosch Türkiye bünyesinde görev almıştır.

Yaptığı başarılı işlerin ardından 2007 yılında Robert Bosch GMBH (Almanya)’da Kıdemli Başkan Yardımcısı görevi ile yurt dışında çalışmaya başlayan Karakaş, yine aynı şirkette sırasıyla Kurumsal Pazarlama, Satış ve Otomotiv Stratejileri Başkanı (2013) ve Bosch Almanya Genel Müdür Yardımcısı (2018) görevlerinde bulunmuştur. Türkiye’deki çalışmaları da dahil olmak üzere Bosch bünyesinde başarılarla ve terfilerle dolu 29 yıllık kariyerinin ardından, Eylül 2018 itibariyle Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun CEO’su olarak görevine başlamıştır.

Karakaş, Alman Ekonomi Gazetesi Handelsblatt’ın 2011 yılı için Almanya’nın en iyi 30 şirketini yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak gösterilmiştir. Karakaş, otomotiv sektöründe dünya devi bir şirkette başarılarla dolu bir kariyerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 2 Kasım 2017’de imzalanan protokol ile temelleri atılan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu için sıfırdan başlayan bir sürecin yönetiminde aranan kişi olarak elini taşın altına koymaktan çekinmemiştir.

Hem akademik olarak sahip olduğu eğitim seviyesi hem de otomobil sektöründeki eşsiz deneyimleri ile projenin gerçekleşmesinde çok önemli göreve sahip olan Karakaş’a başarılar diliyor ve Türkiye’nin yıllar boyunca süre gelen otomobil hayalini gerçekleştireceği bu projede kendisine kolaylıklar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.