SUV Nedir?

Son dönem araç satış rakamlarına baktığımızda pastanın en büyük ikinci diliminin sahibi olan SUV araçlar (2020 yılı tüm araç satışları içerisinde %29,8) ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir.

Sedan araçlara göre yerden yüksekliği daha fazla olan, minivan, station wagon ve çekme özelliklerine sahip olan araçlara SUV denir. SUV kısaltmasının açılımı Sport Utility Vehicle’dır ve Türkçe’de Spor Amaçlı Taşıt anlamına gelir.

Bu araçların karoserleri standart araçlara göre daha yüksek olmakla birlikte pek çok modelde 4 çeker opsiyonları sunulmaktadır. Bu nedenle normal bir sedan araçtan daha ağırlardır ve daha fazla rüzgar direncine maruz kaldığından daha fazla yakıt tüketimine sahiptirler. Genellikle dizel, hantal ve sportiflikten uzak olarak nitelendirilse de artan popülerliği ile birlikte pek çok motor opsiyonları bu araçlarda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kompakt SUV modellerinde oldukça performanslı ve lüks araçlar yer almaktadır.

SUV araçlar da kendi içerisinde alt sınıflara ayrılmaktadır. Bunlar; mini SUV (Toyota CHR, Peugeot 2008 vb.), kompakt SUV (Toyota Rav4, Peugeot 3008 vb.), tam ölçekli SUV (Toyota Land Cruiser) ve uzatılmış SUV (Cadillac Escalade).

Ülkemizde en çok satanlar düşük motor hacimli olan mini SUV ve kompakt SUV segmentidir. Bu segmentte hibrit, benzinli, turbo benzinli ve turbo dizel motorlu araçlar satın alınabilmektedir.

Çok satan SUV araçlar genellikle 4×2 ve rakiplerine göre fiyat avantajı olan araçlardır. Ülkemizde 2020 yılında en yüksek satış rakamına ulaşan SUV araç ise Dacia Duster olmuştur. Bunu Hyundai Tucson ve Peugeot 3008 takip etmektedir. Ülkemizde SUV araçların öncüsü olan Nissan Qashqai ise 4. Sırada yer almaktadır.

SUV araçlar sedan araçlara göre görece daha dayanıklı yürüyene sahip olması, ülkemizde patika ve bozuk yolların sonunda gezilecek pek çok yer olması nedeniyle tercih edilen SUV araçlar 1.5 veya 1.6 lt dizel otomatik seçenekleri ile oldukça tasarruflu yolculuk sunabilmektedir. Şoför koltuğu hariç tüm koltuklarında isofix bağlantısı sunabilen SUV araçlar bu özelliğiyle taze babalardan tam not alırken geniş bagaj hacmi ve derin yükleme yapılabilmesi bebek arabalarının kolayca taşınabilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.