Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a Soruşturma!

Bir süredir konuşulan ikinci el araç piyasasına yönelik müdahalenin ilk adımı atıldı. Rekabet Kurumu, ikinci el otomobil piyasasında fiyat belirleyici bir site haline gelen Sahibinden.com’a soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu, araba ve emlak ilanlarının yayınlandığı Sahibinden.com’a soruşturma açtığını duyurdu. İnternet sitesinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddia edildi.

Her ay 100 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Sahibinden.com internet sitesi, ikinci el otomobil alım-satım işlemlerinde lider konumda yer alıyordu.

Türkiye’yi de etkisi altına alan salgın ve döviz kuru etkisiyle ikinci el otomobil pazarına yoğun bir talep oluşmuştu. Bu talebin çoğunluğunu karşılayan merkez ise Sahibinden.com olmuştu. Talebin artması ikinci el otomobil fiyatlarının bir anda fırlamasına neden olmuştu. Sıfır araçlar bile bayideki fiyatların çok üstünde rakamlarla sitede satışa sunuluyordu.

Soruşturmanın ikinci el araç fiyatlarındaki artışı önlemek ve site üzerinden sıfır araç satışını durdurmaya yönelik olduğu bildirildi.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan Rekabet Kurulu; 27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.”

İlgili soruşturma duyurusuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.