Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Araçların Farkları Nelerdir?

Önden çekişli otomobillerde motordan üretilen dönme enerjisi sadece ön akslara aktarılırken, arkadan itişli araçlarda ise dönme enerjisi şaft yardımıyla arka tekerlere taşınır. En basit şekilde tek fark bu olarak gözükse de tasarımsal olarak iki farklı tip arasında ciddi farklılıklar bulunur.

Önden çekişin mi, yoksa arkadan itişin mi daha iyi olduğu sorusunun cevabı ise aracı nerede ve nasıl süreceğinize göre değişmektedir. Eğer toplumun büyük çoğunluğu gibi A noktasından B noktasına en az maliyetle ve en ekonomik şekilde gitme hedefiniz varsa önden çekişli araçları tercih etmek gerekir. Arada sırada piste çıkıp sınırları zorlamak, sportif ve prestijli bir otomobil tercihiniz varsa arkadan itişli araçlar daha tatminkar olacaktır.

Arkadan itişli araçlarda motordan üretilen enerji şaft ile aracın arka bölümüne taşınır bu sayede kütle merkezinin bir kısmı arkaya taşınmış olur. Bu da virajların daha dengeli dönülmesini sağlar. Ancak arkadan itiş sistemi fazladan aktarma parçaları içerdiğinden dolayı hem tasarım daha karışık bir hale gelir hem de aracın ağırlığı artar. Bu da kullanıcılara ekstra yakıt tüketimi olarak yansır.

Bunun yanı sıra araçta şaftı koruyan şaft tüneli tasarımı, arka mekandaki ferahlığın azalmasına, aktarma organları ise bagajın küçülmesine neden olur. Ayrıca bu ekstra parçalar için ileride fazladan bakım veya değişiklik gerekebilir ve bu durum bakım maliyetlerini de arttırabilir.

Arkadan itişli araçlarda yön veren ve güç veren tekerlekler farklı olduğu için sert tepkilerde aracın kontrolü daha kolay kaybedilebilir. Viraja girerken gazın fazla verilmesi durumunda arkadan kontrol kaybı yaşanması daha olasıdır. Dolayısıyla ıslak veya karlı zayıf zeminlerde daha dikkatli sürüş yapmak gerekir.

Tüm bunların yanında arkadan itişli araçların üretim maliyeti daha yüksek olduğundan dolayı, satış fiyatları da yüksektir. Prestijli firmalar dahi bazı serilerini daha iyi fiyat rekabeti sağlamak için önden çekişli olarak tasarlanmıştır.

Yıllardır arkadan itişli otomobiller tasarlayan Mercedes Benz ve BMW, sektördeki diğer markalarla rekabetini sürdürebilmek için C segmentindeki araçlarını önden çekiş sistemi prensibine göre tasarlamıştır. Bu nedenle Mercedes tarafında; A ve B serileri ile CLA modelleri önden çekişlidir. Zaten bu otomobillerde kullanılan motorlar da görece daha az bakım maliyeti gerektiren küçük hacimli turbo beslemeli benzinli ve dizel motorlardır. BMW tarafında ise yıllardır arkadan itişli olarak tasarlanan 1 serisi yeni modellerinde önden çekişli olarak satışa sunulmuştur.

Rekabetin hat safhada olduğu otomobil sektöründe arkadan itiş sistemi, tüm dünyada daralan ekonomi yüzünden bir hayli azalmış olup, yerini daha çevreci ve daha tasarruflu modellere bırakmaya başlamıştır. Yine de elektrik motorlarının yaygınlaşmaya başlamasıyla şaft vb. ihtiyaçlar olmayacağı için belki yeniden yollarda sıkça arkadan itişli araç görmeye başlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.