Motoru Rektefiye Yapılmış Araç Alınır Mı?

Yükselen döviz kurları nedeniyle artan otomobil fiyatları pek çok kişinin cebini yakıyor. Ancak ikinci elde emsallerine göre daha uygun fiyatlarla satılan, motoru rektefe (halk arasında bilinen adıyla rektefiye) edilmiş araçlar ilk etapta bütçelere uygun gözükse de yeni sahipleri için genellikle kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bu yazımızda, son zamanlarda ikinci el piyasasında sıkça karışımıza çıkan motoru rektefe edilmiş araçlar alınır mı? Eğer alınacaksa nelere dikkat etmek gerekir? sorularının cevaplarını arayacağız.

Otomobil üzerindeki görünen diğer aksamların yanı sıra kaputun altında yer alan motorunun da işlevini yerine getirebileceği bir faydalı ömrü vardır. Dolayısıyla çalışma saatini tamamlayan veya özensiz kullanım nedeniyle gereğinden fazla yıpranan bu parçaların yenileriyle değişmesi gerekmektedir. Bu işleme motoru yenilemek veya rektefe etmek denir.

İçten yanmalı motorlarda çoğu zaman sürtünme nedeniyle meydana gelen aşına sonucunda, özellikle belirli bir kilometre aşıldıktan sonra, motor gücünde kayıplar yaşanılır. Kimi zaman güç kaybıyla birlikte motor arızası, yağ eksiltme, motor soğutma suyuna yağ karışması gibi sorunlarla birlikte otomobil hareket edemez hale de gelebilir.

Uygun olmayan LPG dönüşümü veya motorun aşırı yük altında çalıştırılması ya da hararet nedeniyle de motor açılarak rektefe işleminin yapılması gerekebilir.

Rektefe nasıl yapılır?

Rektefe işlemi sonucunda, motordaki tüm parçaların yenilenmesi gibi bir süreç akıllara gelse de aslında özel servislerde sadece aşınan parçalar değiştirilerek işlem yapılır. Motor ustası motoru açtıktan sonra; enjektörler, hava emme sistemlerindeki parçaların yanı sıra aşınabilen parçalardan olan motor bloğu, krank mili, silindir kapağı, sibop, egzoz ve pistonlar gibi tork oluşturan ve hareket eden tüm parçaları inceler. Kompresyon testleri ve görsel testlerden sonra gerekli olan parçaları yenileri ile değiştirir. Vida sıkma derecelerine önem göstererek titiz bir şekilde motoru toplar ve hazır hale getirir.

Yukarıdaki tüm işlemler titizlikle ve orjinal parçalar ile yapıldığı taktirde eskiyen ve gücü düşen motor yeniden eski performansını yakalayacak, yakıt tüketimi düşecek ve yağ yakma gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Fakat işinin ehli olmayan tamirciler tarafından yapılacak en ufak hatada motorda daha büyük problemler ortaya çıkabilir ve aracınız için sandık motor gerekebilir.

Motoru rektefe edilmiş araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bu hususta sizlere tavsiyemiz; eğer yüksek km değerlerine ulaşmış bir araç alıyorsanız motorun rektefe edilmiş olması görece uzun sürebilecek bu tamir işleminden sizi kurtarabilir. Fakat bu işlem neticesinde değişen parçaların faturasının bulunmasına, motor gücü testinde güç kaybının yüzde 10-15’ten az olmasına ve diğer motor kontrollerinin düzgün çıkmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.