Bu Araçlar Yakıt Cimrisi! İşte 2020’nin En Az Yakan Arabaları

Yakıt tüketimi, özellikle binek araçlarda kullanıcıların en çok dikkat ettiği satın alma kriterlerinden biri olmaktadır. Aracımı, dizel mi, benzinli mi, hibrit mi yoksa elektrikli mi alsam sorularının cevabı fiyat, performans ve yakıt tüketimi ölçütleri göz önüne alınarak verilmektedir.

Bu yazımızda 2020 yılında kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen yakıt cimrisi arabaları yakıt tüketim verileri ile birlikte sunacağız.

Teknolojik gelişmelerle birlikte hibrit ve elektrikli araçların yakıt tüketimleri dizel ve benzinli araçlara nazara daha azdır. Ancak fiyatlarının ortalama alım gücünün üzerinde ve gerekli altyapılarının yaygın olmaması sebebiyle dizel ve benzinli araçlara olan rağbet hâlâ devam etmektedir.

Benzinli ve dizel araçlar karşılaştırıldığında ise benzinli motorlarda yapılan iyileştirmelere rağmen dizel araçların motor verimliliği daha iyi olduğu için yakıt tüketim değerleri daha aşağılarda kalmaktadır.

Yakıt tüketimi en fazla ilk kalkış anında tüketilir. Bu yüzden düşük viteslerde yapılan şehir içi sürüşlerde yakıt tüketimi değerleri artacaktır. Şehir dışı veya trafiğin az olduğu yerlerde yapılan yüksek vitesteki sürüşlerde yakıt tüketim değerleri azalacaktır.

Araçların fabrika ortamında yapılan testler neticesinde elde edilen varsayılan yakıt tüketim değerlerine yaklaşabilmek için temel olarak yola uygun vites seçimi yapılması ve yüksek viteste düşük devirde sürüş yapılması, anlık hızlanma ve yavaşlama gibi agresif sürüş tarzından kaçınılmalı, araç ağırlığını arttıran gereksiz yükler çıkarılmalı ve mekanik bakıma dikkat edilmelidir.

Şimdi ülkemizde satışı yapılan marka ve modeller baz alınarak halk tabiriyle yakıtı koklayan 2020 yılının yakıt cimrisi araçlarına bir göz atalım.

10’dan geriye yapacağımız bu sıralamada günümüzde birçok otomobil üretici marka tarafından WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure-Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) testleri sonucunda alınan lt/100 km yakıt tüketimi verileri kullanılmıştır.

Listede kullanılan veriler, üreticilerin katalog verileri kullanılarak hazırlanmıştır. 100 km’de tüketilen yakıt miktarı litre cinsinden, şehir içi, şehir dışı ve ortalama yakıt tüketim değerleri ile verilmiştir.

10. Mazda 3 1.5 SKYACTIV-D 105 hp Otomatik Şehir İçi 4.9, Şehir Dışı 4.1 lt, Ortalama 4.4 lt

9. BMW 3.20d 2.0 190 hp Otomatik Şehir İçi 4.9 lt, Şehir Dışı 3.8 lt, Ortalama 4.2 lt

8. Skoda Superb 1.6 TDI 120 hp Otomatik Şehir İçi 4.7 lt, Şehir Dışı 3.9 lt, Ortalama 4.2 lt

7. Mercedes-Benz A180d 1.5 Otomatik 116 hp Şehir İçi 4.5 lt, Şehir Dışı 3.9 lt, Ortalama 4.1 lt

6. Fiat Egea 1.3 Multijet II 95 hp Manuel Şehir İçi 4.9 lt, Şehir Dışı 3.2 lt, Ortalama 4 lt

5. Volkswagen Polo 1.6 TDI 95 hp Otomatik Şehir İçi 4.6 lt, Şehir Dışı 3.6 lt, Ortalama 3.9 lt

4. Renault Clio 1.5 dci 115 hp Manuel Şehir İçi 4.4 lt, Şehir Dışı 3.3 lt, Ortalama 3.7 lt

3. Peugeot 208 1,5L 100 hp Manuel Şehir İçi 3.9 lt, Şehir Dışı 3.2 lt, Ortalama 3.5 lt

2. Ford Focus 1.5L EcoBlue 120 hp Manuel Şehir İçi 3.9 lt, Şehir Dışı 3.2 lt, Ortalama 3.4 lt

1. Opel Corsa 1.5 turbo dizel 102 hp Manuel Şehir İçi 3.7 lt, Şehir Dışı 2.9 lt, Ortalama 3.2 lt

AUTOBEST ödüllerinde Avrupa’da 2020 yılının satın alınması en mantıklı otomobili seçilen Opel Corsa yakıt tüketimi değerlerinde birinci olarak kendi segmentinde ve üst segmentteki araçlara fark attı. Bunun yanında BMW 3.20d 2000cc motoruyla elde ettiği performans ve verimlilikle göze girmeyi başaran üst sınıf araçlardan oldu.

Bu Araçlar Yakıt Cimrisi! İşte 2020’nin En Az Yakan Arabaları” hakkında 2 yorum yapıldı.

  1. Şehir içi hangi şehrin içi. Fabrika verilerine +1lt koymak gerekiyor. Ankara da Dikmen de oturuyorsanız bu değerlere yaklaşmıyor 🙂

    1. Merhaba Fatih Bey,
      Araçlar, kalkışta ve düşük vites, yüksek devirli sürüşlerde oldukça fazla yakıt tüketirler. Dikmen, genellikle yol eğiminin oldukça fazla olduğu bir bölge olduğundan eğim yukarı yönlü sürüşlerde yakıt tüketim değerleri yükselecektir. Eğim aşağı yönlü sürüşlerde ise yüksek vites düşük devirde sürüş yapılacağından ve motor çekiş için fazla güç harcamayacağından yakıt tüketimi azalacaktır. Fabrika verilerindeki yakıt tüketimi değerlerine yaklaşmak için yol eğiminin daha az olduğu Çayyolu, Ümitköy gibi semtlere taşınmanızı tavsiye edebilirim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.