Motordan Hava Üflemesi Neden Olur?

Bilindiği üzere motor çalışırken yakıt ve hava karışımı sıkıştırılarak süreç başlar. Ancak motor içerisindeki silindir ve segmanların zaman içerisinde aşınmasıyla birlikte sıkıştırılan hava aşınmış yüzeyden sızarak motorun içerisine ulaşır. Bunun sonucunda ustalarca motor üflemesi olarak isimlendirilen durum ortaya çıkar.

Isınmış ve çalışan motorda yağ kapağı açıldığında veya yağ çubuğu çıkartıldığında bu bölgelerden hava geliyorsa motorun rektefe edilmesi gerekebilir.  Rektefe işleminin sonucunda sıfır parçalarla yapılan değişimden sonra silindir ve segmanlar tam uyumlu olarak çalışır ve hava kaçağı engellenir. Kazanılan kompresyon sayesinde motor gücü artar, yakıt tüketimi azalır ve yağ yakımının önüne geçilir.

Motor üflemesi nasıl tespit edilir?

Tespit etmenin en kolay yolu, yağ çubuğunu çekmek olacaktır. Bir fener yardımıyla bu kısmı inceleyin. Eğer üfleme varsa buhar çıkışı gözlemlenir. Saydam renkte gözlemlenen buhar ne yazık ki üflemenin en büyük göstergesidir. Ayrıca motor yağ kapağını açarak, aynı renkte buharı bu bölümden de görebiliyorsanız araç üflüyor demektir.

Eğer kapaklar görülmesi zor yerdeyse, bir beyaz kağıt alın ve deliğin hizasına gelecek şekilde 1 dakika boyunca sabit tutun. Kağıt üzerinde kahverengi küçük boyutta noktalar şeklinde yağ görebiliyorsanız, motorun rektifiye edilmesi gerekmektedir. Eğer kağıdın üzerindeki noktalar bir önce anlatılana göre büyük, fazla ve daha yoğunsa, araca yağ yakıyor diyebiliriz. Böyle bir durum söz konusuysa, derhal rektifiye işlemine başlamak gerekir aksi halde motor daha fazla zarar görebilir.

İçten yanmalı motorlarda aşınmalar sonucunda öncelikle motor üflemesi, ardından yağ yakma sorunu ortaya çıkar. Segmanlarda başlayan aşınma arttıkça, motor önce kompresyon kaybı sonucu üfler daha sonra da yağ yakmaya başlar. Yağ yakılıp yakılmadığı egzoz dumanına bakılarak da anlaşılabilir. Eğer motor yağ yakıyorsa genellikle hava da üflüyordur.

Motoru üfleyen araç alınır mı?

Computest sonuncu tespit edilen düşük motor gücünün altında yatan en önemli sorun, aşınmadan kaynaklı motor üflemesi olabilir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bu sorun motor rektefe edilerek çözülür. Motor rektefe işlemi sonucunda değiştirilen parçalar genellikle yüksek maliyetli parçalar olmakla birlikte bu işlem sonucunda yüksek miktarda işçilik ücreti de ödenir. Dolayısıyla hangi parçaların değişmesi gerektiği bilinemeyeceğinden dolayı çıkacak bakım maliyetleri satın alma aşamasında öngörülemeyebilir.

Bu sebeplerle, motoru üfleyen bir aracı satın almak riskli bir işlem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.