Motor Soğutma Suyu Neden Eksilir?

Soğutma suyunun eksilmesine bir veya birden fazla neden sebep olabilir. Bunlardan başlıcaları suyun kapalı çevrimde dönmesini sağlayan hortum, bağlantı elemanları veya radyatör üzerinden kaçaklar, hararetin yükselmesi veya sistemin hatalı çalışması nedeniyle genleşme kabından taşan sular, conta yanması veya eskimesi sonucu contadan yağ haznesine veya yanma odalarına olan soğutma suyu kaçaklarıdır.

Muhtemel arızalardan en kolayı ve ilk etapta aranması gerekeni hortumlardan veya elemanlardan yaşanan kaçaklardır. Bu arızanın tespiti için, öncelikle hortum ve ek yerleri el veya göz ile kontrol edilmelidir. Eğer görünürde herhangi bir sızıntı yoksa klima sistemi kapalı haldeyken, motor normal çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra, aracı düz bir yere park  ederek 10 dakika sonra damlama kontrolü yapılır. Aracın çalışır durumda kalması ve klimanın kapalı olması durumunda düzgün çalışan bir otomobilde damlama olmaması gerekir. Bu yöntemde motor çalışırken harareti önlemek için devirdaim pompası devreye girer ve sistem basınç altındayken eğer kaçak varsa kolayca tespit edilebilir.

Herhangi bir kaçak yoksa  soğutma suyu hattındaki kelepçe birleşim yerlerine veya motor bloğu ile silindir üst kapağı arasına dikkatlice bakılarak antifriz renginde lekeler aranır. Sistemde hararetin yükselmesiyle birlikte anlık kaçaklar olabilir, bunlar kurumuş antifriz kalıntısı takibi ile tespit edilebilir.

Eğer hala kaçağın izine rastlanmadıysa diğer sorunlara göre tamiri daha maliyetli olan contadan kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalınmış olabilir. Bunun tespiti için yağ çubuğu çekilir ve yağ seviyesine bakılır. Eğer contada sızdırma nedeniyle soğutma suyu yağ haznesine sızıyorsa motordaki yağ  seviyesi  yükselecektir. Buna ek olarak çubuktaki yağın kıvamı ve rengi de farklı olacaktır.

Yağ çubuğu ile uğraşmak istenmiyorsa egzoza bakılarak da tespit yapılabilir. Eğer egzozdan yoğun bir beyaz duman (su buharı) atma görülüyorsa, bu durum soğutma suyunun contadan sızarak yanma odalarına karıştığının ve yanmanın ardından buhar olarak egzozdan atıldığının göstergesidir. Soğutma suyu yanma odasına sızıyorsa, bu odalardaki karışımı ateşleyen bujilerde de sudan kaynaklı bozulmalar görülecektir.

Bu sorunun bir diğer tespit yöntemi ise motor soğukken, soğutma suyu deposun içerisine bakılmasıdır. Soğutma su deposu yüzeyinde yüzen yağsı madde görülüyorsa yine contanın görevini yerine getirmediği ve değişmesi gerektiği anlaşılır. Sorunun giderilmesinin tek çözümü silindir kapağı açılarak contanın yenilenmesi ve motor bakımının yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.