En İyi Kış Lastiği Hangisidir?

Bu soruya cevap bulabilmeniz için; bütçeniz, lastik ölçünüz ve en önemlisi yaşadığınız yer nedir sorularına cevap vermeniz gerekir. En iyi lastik, çeşitli otoritelerin yaptığı testlerle tespit edilir fakat eğer kışı, deniz kenarı bir yerde geçirip karlı geçen haftada işe yürüyerek gidecekseniz sizin için en iyi tercih, listelerde birinci sırada olan olmayabilir. Yine de bu yazımızda kışı çok sert ve hep araç üzerinde geçirdiğinizi varsayarak testler sonucunda en iyi lastiği ortaya çıkaracağız.

Lastik performans testleri genellikle soğuk iklime sahip Avrupa’da yer alan ve otomobiller konusunda otorite kabul edilen dergiler veya topluluklar tarafından tarafsız bir değerlendirme sonucunda belirlenir. Bu otoritelerden biri olan ve 20 milyondan fazla üyesi olan ADAC (Genel Alman Otomobil Kulübü)’ın kış lastiklerinden beklentisi, kış koşullarında güvenli bir tutuş sağlarken bunu en az yakıt harcayarak yapması şeklindedir. ADAC, bu iki uç noktayı kıyaslayarak puanlandırma yapar.

ADAC’ın 2019 yılı için yapmış olduğu teste şu linkten erişebilirsiniz. Testlerin binek araçlar için belirlenen lastik ölçüsü (185x65xR15) kategorisinde en yüksek puan alan lastiği Dunlop Winter Response 2 olmuştur.

Bu lastiği sırasıyla Tutkal Krisalp HP 3, Pirelli Cinturato Winter, Continental WinterContact TS860 izlemiştir. Testteki puan aralıkları; 0,5 – 1,5 arası çok iyi, 1,6 – 2,5 arası iyi, 2,6 – 3,5 orta, 3,6 – 4,5 yeterli, 4,6 dan sonraki puanlar ise yetersiz olarak nitelendirilmiştir.

Aldığı 2,1 puan ile ilk sırada yer alan Dunlop Winter Response 2’ye en yakın rakibinin 2,3 puanı bulunmaktadır. Dunlop’un rakiplerine göre daha iyi puan almasının nedeni olarak, ıslak ve karlı zeminde iyi tutuş sergilemesi ve bu tutuşu tüketimden ödün vermeden  yapabilmesi gösterilmiştir.

Continental ve Hankook lastiklerinde ise buz performansı eleştiri konusu olmuştur.

Yapılan test sonucunda Toyo Snowprox S943 ve Davanti Wintoura lastikleri yetersiz olarak sınıflandırılmıştır. Bu lastiklerin yerine daha iyi kış lastikleri veya sertifikalı dört mevsim lastikleri tercih etmek faydalı olacaktır.

Yine aynı topluluğun ticari araçların lastik ölçülerindeki lastikler için yaptığı testte Continental VanContact Winter almış olduğu 3,0 puanla ilk sırada yer alırken bu lastiği Pirelli Carrier Winter ve Michelin Agilis Alpin izliyor. Bu kategorideki yetersiz olarak tanımlanan lastikler ise Maxxis Vansmart Winter WL2, Goodride SW 612, BFGoodrich Activan Winter, Sava Trenta M + S kış lastikleridir.

Türkiye’de en çok kullanılan lastik ölçüsü ise 205x55xR16’dır. Bu ölçüdeki kış lastikleri testi de aynı kuruluş tarafından 2018 yılında yapılmış olup bu boyuttaki lastiklerde en iyi performansı Continental WinterContact TS860 ve Goodyear UltraGrip 9 eşit puan alarak göstermiştir. Yine bu lastiklere çok yakın performans sergileyen ancak ıslak zeminde bir adım geride kalan lastik ise Dunlop Winter Sport 5 olmuştur. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi 2019 yılı testi sonuçlarına göre, Dunlop kışlık lastiğini geliştirerek, yeni Winter Response 2 modeliyle daha yüksek performanslı hale getirmiştir.

Bu ve buna benzer testler lastik üreticilerinin Ar-Ge süreçlerini güçlendirmekte ve her geçen sene tüketicilerin daha iyi lastiğe erişimini sağlamaktadır. Aynı topluluğun yazlık lastikler için de testleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.