İşte İkinci El Gerçekleri! Fiyatlar Yükseldi Ama Satılmadı

İkinci el araç piyasasındaki yükseliş talebin ve dolaylı olarak pazarın büyüdüğü yönünde yorumlanmıştı. Yapılan son çalışmada ikinci el araç piyasasında tüm beklentileri ters köşe yapacak sonuçlar ortaya çıktı. İkinci el araç pazarının bir ayda yüzde 18 küçüldüğü açıklandı.

İkinci el araçların fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 60’ın üzerinde artış göstermişti. Temmuz ayında 721 Bin otomobil satışı gerçekleşmişti ancak Ağustos ayında bu sayı 589 Bin’e geriledi. Diğer bir deyişle ikinci el otomobil pazarı Ağustos ayında yüzde 18 daralma gösterdi.

Yılın ilk 8 aylık döneminde sıfır otomobil satışları yüzde 69 artarken, ikinci el pazarı yalnızca yüzde 25 oranında büyüdü.

İkinci el araç pazarı, sıfır otomobillerdeki tedarik sıkıntısı sebebiyle adeta uçuşa geçmişti. Öyle ki, ikinci el araçlar, sıfır km aynı araca göre yüzde 10-20 aralığında daha pahalı ilana koyuluyordu. Araç sahipleri, yüksek fiyatlar için bayilerde araç olmamasını gerekçe gösteriyordu.

İkinci el otomobil pazarına yönelik yapılan çalışma, uçtu, kaçtı gibi yorumların yapıldığı pazarın aslında nasıl küçüldüğünü gösterdi.

Son dönemde, araç fiyatlarının artması ve kredi faizleri yükselmesi arz talep dengesinin bozulmasına sebep oldu. Normal koşullarda talebin azalması durumunda araç fiyatlarının düşmesi beklenir ancak tüketiciler fiyatların düşeceğine inanmıyor.

Sıfır otomobillerdeki vergi ve kur nedeniyle ortaya çıkan fiyat artışı, ikinci el araçların fiyatını daha da artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.