İkinci El Araba Satışları Kasım’da Yüzde 26 Azaldı

İkinci el piyasasında merak edilen Kasım verileri açıklandı. İkinci el otomobil satışları, Kasım’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26, bu yılın Ekim ayına göre yüzde 14 düştü. Talebin azalması fiyatların gevşemesine neden oldu.

İkinci el piyasasındaki durgunluk bir süredir konuşuluyordu. Öyle ki, birkaç ay önce Sahibinden.com’daki toplam otomobil ilanı sayısı 350 bin seviyelerindeydi. Bugün itibariyle bu sayı 440 bin seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. SUV, pickup, panelvan ve motosiklet gibi araçlarda da durum farklı değil. Pazardaki durgunluktan en fazla etkilenenler ise lüks araçlar ve sıfır km ikinci el araçlar oldu.

İlana çıkan araç sayısı arttı ancak satılan araç sayısı hızla düştü. İç pazar daraldı ve piyasa dengelenme sürecine girdi. Özellikle 0-5 yaş aralığındaki araçların fiyatlarında ciddi düşüşler görülmeye başlandı. Türkiye’deki alın gücünü ortaya koyan, satışların büyük kısmını oluşturan 10 yaş ve üzeri araçlarda ise ufak indirimler görüldü.

Piyasadaki durgunluk yalnızca ikinci el araçlarla sınırlı değil. Sıfır araçlara olan talep de gözle görülür bir şekilde düşmeye başladı. Kasım ve Aralık ayında sıfır araçlar için kaparo ya da ücretin tamamını yatıranlar siparişlerini iptal etmeye başladı. Bayiler bu durum karşısında kaparoyu iade etmiyor ya da iadeyi geciktirmeye çalışıyor.

Önceleri çeşitli yollarla bayilerdeki sıfır araçları toplayan galeriler artık yeni araç almaya yanaşmıyor. Bayilerde sıfır araçlar yeniden ulaşılabilir hale gelmeye başladı.

Uzmanlar Aralık, Ocak ve Şubat aylarının dahil olduğu 3 aylık dönemin ikinci el araç almak için iyi bir fırsat olduğunu söylüyor. Yeni yılda sıfır araçların da çeşitli kampanyalar ile daha uygun fiyatlardan satışa sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.