İkinci El Araba Fiyatları 2021’de Yüzde 20 Düşebilir

Koronavirüs salgınının etkileriyle toplu taşıma araçlarını kullanma korkusu otomobil satışlarını önemli ölçüde etkilemişti. Talep artışıyla birlikte döviz kurunun artması ve düşük faiz imkanları sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının tavan yapmasına neden olmuştu. Faizlerin yükseltilmesi ve döviz kurunun bir miktar gerilemesiyle ikinci el otomobil satışları Kasım ayında (bir önceki aya göre) yüzde 40 azaldı. Satışların bu derece azalması, anlamlı fiyat düşüşlerine neden olabilir.

Sıfır otomobil fiyatlarında görülen artış, ikinci el otomobillerin fiyatının astronomik düzeyde artmasına neden olmuştu. Öyle ki, bayilerde sıfır araç olmadığından, ikinci el araçlar sıfırlarından daha pahalıya satılıyordu. Döviz kurunun bu seviyelerde kalması ve sıfır otomobillerde arz talep dengesinin yeniden kurulmasıyla 2021 yılında sıfır araç fiyatları yüzde 10, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 20’nin üzerinde düşmesi bekleniyor.

Ekonomik etkilerin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden uygulanması, ikinci el pazarını adeta durma noktasına getirdi. Araç sahipleri ve ikinci el araç alım satım işleriyle uğraşan galericiler piyasanın durgunluğundan şikayet ediyor. Birçok aracın fiyatı sadece 1 ayda yüzde 5’in üzerinde düştü. Buna rağmen araçlar satılamıyor.

Örneğin, 2015 model, 162 bin km’de dizel otomatik Skoda Superb modeli aracın fiyatı Kasım ayından bugüne 14 bin TL düştü. Bu rakamla benzer 80 araç içerisinde en düşük fiyatlı ilan oldu. Buna rağmen araç halen satılmadı.

Yeni yılda arz talep dengesinin yeniden kurulması ve sıfır araç kampanyalarının başlaması ile birlikte ikinci el fiyatlarında düşüş sinyalleri görüldü. İkinci el araç almak isteyenler bir süre daha bekleyebilir.

İkinci El Araba Fiyatları 2021’de Yüzde 20 Düşebilir” hakkında 1 yorum yapıldı.

  1. Araç temini başlarsa karaborsa etkisi düşebilir haklısınız ama şuana kadar gelen piyasa yüzde yüzün üzerinde artış yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.