HGS Nasıl İptal Edilir?

Aracınızı sattığınızda veya herhangi bir nedenle HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) etiketinizi iptal ettirmek istediğinizde, HGS etiketi üzerine kayıtlı olan kişi en yakıt PTT merkez ya da şubelerine başvurarak HGS ürününün iptalini gerçekleştirebilmektedir. Eğer HGS etiketinizi bankalar aracılığıyla aldıysanız ilgili bankaya başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

HGS kart tipi ürün kullanılıyorsa, PTT merkez ve şubelerine gidilerek kartı iptal etmeden yeni plaka ile güncelleyebilir veya Plaka Sıfırlama işlemi yaptırarak ileride satın alınacak aracın plakası işlenerek kullanılabilir. HGS kart banka aracılığıyla alınmışsa ilgili bankaya başvurarak bilgi alınması gerekmektedir.

İptal edilen HGS içerisindeki bakiye, HGS üzerine kayıtlı olan kişi tarafından 1 ay sonra PTT merkezlerinden alınabilmektedir. Eğer iptal edilen HGS etiketi içerisindeki bakiye, yeni alınan HGS etiketine aktarılmak istenirse gerekli kontrollerden yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde bakiye transfer işlemi tamamlanmaktadır.

Sattığınız aracın HGS etiketini iptal etmeyip sadece ön camdan söktüğünüzde kendi hesabınızdan ücret alınmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. HGS etiketi veya kartı aracın plakasına tanımlıdır. Farklı bir araca yerleştirilerek kullanılamaz. Plaka okuma yapan kameralar sayesinde aracın ön camında etiket olmasa dâhi, aracın plakasına bağlı HGS etiketi sistemden belirlenerek ücret tahsil edilmektedir.

Birçok kişi aracını sattıktan sonra, HGS etiketini iptal ettirmeyi unutuyor ve aracın yeni sahibi ücretli yollardan geçtiğinde yol ücreti aracın eski sahibinden tahsil ediliyor. HGS hesabında yeterli bakiye yoksa ve 15 gün içerisinde yükleme yapılmazsa normal geçiş ücretinin 5 katı ücretle cezalı ödeme de alınmaktadır. Eğer HGS hesabınıza, PTT Posta Çeki hesabı veya kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verdiyseniz hesap ekstreniz gelene kadar yapılan geçişler karşılığında alınan ücretleri fark edemeyerek yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.  Bu olumsuzlukla karşılaşmamak için aracın satışı yapılır yapılmaz etiket iptali gerçekleştirilmelidir.

Yeni HGS ürünü almak için PTT merkez ve şubeleri, otoyollarda belirlenen HGS alma ve bakiye yükleme yerleri veya bankalar aracılığıyla başvuruda bulunarak yetkili kişiye aracın sınıfının doğru olarak belirtilmesiyle kimlik ve aracın ruhsat veya ruhsat fotokopisini kullanarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.