Sıfır Araç Satışında 10 Bin TL’ye Kadar Aksesuar Zorunlu Tutulmaya Başlandı

İkinci el piyasasının kontrolsüz yükselişi sıfır otomobillere olan talebi artırdı. ÖTV oranlarındaki artış da talebi azaltmaya yeterli olmadı. Daha fazla zam gelecek korkusu daha çok araç satışına neden oldu. Bayiler de bu durumu fırsata çevirmek için tüketicileri 10 bin TL’ye kadar aksesuar almaları konusunda zorlamaya başladı.

Aksesuarlar içinde cam filmi, kaput koruma filmi, seramik kaplama, boya koruma, krom kapı eşiği ve üç boyutlu paspas gibi birçok tüketicinin ihtiyaç duymadığı ürünler yer alıyor.

Birçok markanın bayilerinde araç kalmadı. Araç siparişi vermek için 2-3 ay kadar önce araç bedelinin neredeyse tamamını kaparo olarak yatırmak gerekiyor. Ancak ödemeyi bu kadar erken ve peşin olarak yapmak da araç sahibi olmak için yeterli olmuyor.

Sıfır araç satışında aksesuar satışı neredeyse olağan hale geldi. Bazı bayiler aksesuar paketinin yanı sıra takasa araç getirme şartı koşuyor. Yani, sıfır araç almak isteyen müşterinin elindeki aracı piyasa bedelinden daha düşük fiyatla satın alıp, onun üzerinden de kâr etmek istiyor.

Örneğin; Honda Civic Sedan 1.6L ECO Elegance modelinin liste fiyatı 217.900 TL olarak görünüyor. Eskiden bu araca sahip olmak istediğinizde bayiler, liste fiyatı üzerinden indirim yapardı. Şimdi ise liste fiyatındaki tutarı ödemek bile aracı satın almak için yeterli olmuyor. İhtiyacınız olmasa bile bayi tarafından sunulan 10.000 TL’lik aksesuar setini almak gerekiyor. Hâl böyle olunca aracın satış fiyatı 227.900 TL’ye gelmiş oluyor.

ÖTV artışının yalnızca lüks otomobillere uygulandığı, yerli üretim otomobillerin ÖTV oranının azaldığı belirtilse de Eylül fiyatları açıklandığında onların da liste fiyatlarının arttığı görüldü. Otomotiv üreticileri ve distribütörleri, uygulanan vergi indirimine rağmen fiyat artışından çekinmedi.

Örneğin; Renault Clio’nun en ucuz modeli Joy 1.0 SCe 72 bg’nin Ağustos ayındaki liste fiyatı 121.000 TL’ydi. Yerli üretim otomobillere ÖTV indiriminin uygulanmaya başlandığı Eylül ayı itibariyle aynı aracın liste fiyatı 133.900 TL olarak güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.