Mercedes-Benz CLA: Yeni Kasa Almaya Değer Mi?

En son 2016 yılının ortalarında makyajlanarak yenilenen Mercedes-Benz CLA’nın son versiyonu 2019 yılı itibariyle ülkemizde satışa sunulmaya başlandı. Yeni CLA ile önceki seri arasındaki farklar nelerdir? Yeni modeli satın almaya değer mi?

Bu yazıda her iki aracın da CLA 180 d AMG 7G-DCT modeli karşılaştırılacaktır. Adından da anlaşıldığı gibi her iki araç da AMG donanımına sahiptir ve her ikisi de çift kavramalı 7 vitesli yarı otomatik şanzımanla donatılmıştır.

Yeni Mercedes CLA, eskisinden daha geniş ve daha sportif bir görünüme sahiptir. Genişlik, yalnızca görüntü ile sınırlı değil. Öyle ki, eski CLA; 1777 mm genişliğe, 4640 mm uzunluğa, 1432 mm yüksekliğe sahipken, yeni CLA; 1830 mm genişliğe, 4688 mm uzunluğa ve 1439 mm yüksekliğe sahiptir. Eski CLA’nın net ağırlığı 1390 kg iken yeni CLA’da ağırlık 25 kg daha artıyor. Eski CLA’da 565 kg olan taşıma kapasitesi de yeni CLA’da 585 kg’a çıkartılmış. Diğer bir taraftan bagaj kapasitesinin 470 lt’den 460 lt’ye düştüğünü de atlamamak gerekir.

Yeni CLA’nın farları, ince ve zarif tasarımıyla CLS’ye benzer bir görünüm sağlıyor. Her iki araç da farlarında güçlü LED ışığı kullanıyor. Ön ızgarada abartılı bir değişiklik ya da geliştirme görünmüyor. Ön tamponun her iki ucundaki havalandırma kanalları ise daha sportif bir görünüm yaratıyor. Yeni CLA’nın stop lambaları ve genel arka tasarımı CLS’ye çok benziyor. Öyle ki uzaktan aracın CLS mi CLA mı olduğunu ayırt etmek zor olabilir.

Daha önce bagaj kapağı üzerinde konumlandırılan arka plaka, tampon üzerine indirildi. Böyle olunca bagaj kapağında Mercedes amblemi için daha fazla yer açıldı.

İç tasarıma geldiğimize bizleri tasarım ve teknoloji açısından pek çok yenilik karşılıyor. Eskiden ortada bulunan ekran, gösterge paneliyle birleştirilerek geniş bir bilgi ekranı oluşturuluyor. Eskiden dokunmatik özelliği olmayan ekran artık bu özellikle de tanışmış görünüyor. Çift bölgeli klima kontrol arayüzü ve havalandırma deliklerinin tasarımı da yenilendi. Eskiden aracın multimedya özelliklerini kontrol etmek için çevirmeli bir tuş kullanılırken şimdi dokunmatik yüzeyli bir kontrol arayüzü kullanılıyor.

Yeni multimedya sistemi, “Hey Mercedes” ifadesiyle tetiklenen bir yapay zeka ses asistanı içeriyor.

Motora gelince her iki araç da 1461 cc motor hacmine sahip 4 silindir dizel motorla güçlendiriliyor. Eski CLA’nın motoru 109 hp (80 kw) maksimum güce ulaşırken yeni CLA, 116 hp (85 kw) güce çıkabiliyor. Yeni CLA’nın şehir içi yakıt tüketimi 4,4 lt’den 4,2 lt’ye düşüyor ancak şehir dışı yakıt tüketimi 3,5 lt’den 3,6 lt’ye çıkıyor. Motor gücü ve yakıt tüketimi açısında her iki model arasında önemli bir farklılık görünmüyor.

Eski CLA’nın yakıt deposu hacmi 50 lt’ydi ancak yeni CLA’da deponun 43 lt’ye küçültüldüğü dikkatlerden kaçmıyor.

Eski CLA’da 225/40 R18 ölçüsünde ince yanaklı (89 mm) lastikler kullanılıyordu. Bu da araç sürücülerinin konfor düşüklüğü, jant eğrilmesi, lastiklerin balon yapması gibi bazı şikayetlerin oluşmasına neden oluyordu. Yeni CLA’da lastik ölçüsü 225/45 R18 olarak güncellendi yani yanak kalınlığı artırılarak (102 mm) şikayetlerin önüne geçilmesi amaçlandı.

Yeni CLA’nın satış fiyatı Eylül 2020 itibariyle tüm vergiler ve tescil masrafları dahil 493 bin 650 TL olarak görünüyor. Bir önceki makyajlı kasa yani 2016-2018 model yılına sahip, 20.000 km’ye kadar Mercedes CLA’lar ise ikinci elde 375 bin ila 410 bin TL arasında alıcı buluyor. Aradaki 100 bin TL’nin üzerindeki farka değer mi? Zor bir karar sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.