Fren Disklerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam eden geleneksel fren sistemleri, disk ve balatalar arasındaki sürtünme prensibine dayanarak çalışır. Kullanımdan kaynaklı olarak zaman içerisinde balatalar tükenir ve beraberinde sürtündüğü diskler de incelerek görevini düzgün olarak yerine getiremeyecek hale gelir. Bu durum disklerin bitmesi olarak bilinir.

Birbirine sürtünen disk ve balata ısı enerjisi çıkarır ve sürtünmenin etkisiyle yüzeyin bir kısmı toz haline dönüşerek incelir. Frenleme sıklığı, frenleme dozu ve çevresel şartlara göre değişebilen bu aşınma sonucunda kritik seviyeye yaklaşıldığında frenleme esnasında normal olmayan durumlar yaşanabilir. Bunlar; frene basıldığında aracın daha fazla fren sesi çıkarmaya başlaması, frenlerin yeterince iyi tutmaması, fren pedalında boşluk hissi ve sabit şekilde fren pedalına basılırken aracın kesikli olarak frenleme yapması gibi durumlardır.

Balata ve disklerin durumunu kontrol için pratik bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi araç yokuş aşağı bir pozisyonda dururken freni yavaşça bırakmak ve sesi dinlemektir. Eğer kalın ve tok tonlarda balata sesi duyuluyorsa frenler iyi durumda demektir. Ancak tiz ve sürtünme sesi fazlaysa diskler veya balatalar bitmiş olabilir. Disklerin ve balataların kirlenmiş veya paslanmış olması bu testte yanıltıcı etki gösterebilir.

Daha zahmetli fakat garanti bir yöntem olan gözle kontrol yöntemi kesin sonuç alabilmek için kullanılmaktadır. Bu yöntemde araç sabit vaziyetteyken frene basmadan, balatalar ile disk arasındaki mesafe ölçülür. Eğer bu mesafe belirlenen değerden yüksekse disk değişimi önerilir. Diskler çevresel şartlar veya sert kullanımdan kaynaklı olarak eğilebilmektedir. Bu durumda torna tezgahında düzeltme veya disk yenileme önerilir. Eğer birden fazla defa düzeltme yapılacaksa, bunun yerine disk değişimi yapmak daha güvenli sonuç verecektir. Her torna işlemi sonucunda disk biraz daha incelmekte ve ömrünün sonuna yaklaşmaktadır.

Otomobillerde güvenle kullanımı sağlayan en önemli parçalardan biri de fren sistemleridir. Bu nedenle fren sistemi elemanlarını periyodik bakımlarda veya uzun yola çıkılmadan önce mutlaka kontrol ettirmek gerekir. Özellikle yazlık – kışlık lastik değişimi esnasında fren sistemi oldukça rahat bir şekilde incelenebilmekte olup bu esnada diskler ve balatalar gözden geçirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.