Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Detailing işleminin olmazsa olmazlarından sayılan ve yüzeyi hazırlamak için kullanılan işleme pasta işlemi denir. Bu işlem sırasında ince çizikler giderilir ve boya daha pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Hemen ardından yüzey cila ile kaplanarak yeni pastalanmış ve kılcal çiziklerden arınmış yüzey parlatılarak boyanın yeni gibi görünmesi sağlanır. İki ayrı işlemden oluşan bu süreç genellikte ayrı ayrı yapılmadığı için tek bir isim olarak pasta cila şeklinde söylenir.

Pasta işlemi sonucunda boya kalınlığı azalırken cila işlemi sonucunda yüzey kaplanır ancak cila zaman içerisinde araç üzerinden uzaklaştığında yüzey yeniden çiziklere karşı savunmasız bir hale gelir. Bir yüzeye birden fazla defa pasta yapılması veya uzman olmayan kişilerce polisaj makinesinin eşit kullanılmamasından dolayı renklerde dalgalanma veya boyada zararlar meydana gelebilir. Bu nedenle pasta işleminin hassas bir şekilde yapılması gerekir.

Her iki işlem süresince ortamda tozun ve kirin olabildiğince az olması gerekir. Aksi halde bu kirlilikler makine ile yüzey arasına girerek yüzeyin daha fazla çizilmesine sebebiyet verebilir. Bu da yapılan işlemin kalitesiz olmasına yol açar.

Aracın rengine göre pasta kullanılmaktadır. Eğer araç koyu renge sahipse, ince pastalar; açık renk ise daha kalın pastalar kullanılabilmektedir. İnce pasta kullanılmasının nedeni koyu renk boyanın harelenmeye daha müsait olmasıdır. Bu nedenle koyu renkli araçlarda daha dikkatli çalışılması gerekmektedir.

Pasta işlemi öncesinde ilk olarak yüzeylerin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Ardından pasta yapılmayacak ancak sökülmesi zor olan parçaların maskeleme bandı ile maskelenmesi gerekir. Kullanılan pasta ve polisaj bu plastik parçalara zarar verebilir.

Makineyi her yüzeye eşit sürede ve basınçta olacak şekilde kullanmak ve işlem süresince dikkatli olmak pasta cila işlemindeki temel faktörlerdir.

Pasta işleminden sonra pasta yıkanır ve yüzey kurutulur. Ardından araç boyasına uyumlu cila seçilir ve yüzey cila ile kaplanır. Cila işlemi yapılırken yüzeye eşit miktarda sürülmesi ve cila kuruduktan sonra yüzeye zarar vermeyecek mikrofiber özellikli bez ile cilanın temizlenmesinden sonra pasta cila işlemi tamamlanır.

Cila yapıldıktan sonra araç yıkanırken cilaya uyumlu oto şampuanlarının kullanımı cilanın yüzeyde kalma süresini arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.