Conta Yakmak Nedir?

Silindir kapağı ile motor bloğu arasında bulunan ve sızdırmazlık görevini üstlenen contanın, genellikle hararet gibi sebeplerle fazla ısınarak özelliğini kaybetmesine conta yakmak denir. Conta gerçekte alev alev yanmaz ancak yüksek sıcaklık bu parçanın yapısını bozarak sızdırmazlık özelliğinin kaybedilmesine yol açar.

Conta motor içerisinde enerji üretim yeri olan silindirlerdeki hava yakıt karışımı ile silindirin dışarısında bulunan su ve yağ kanallarındaki akışkanların birbirine karışmasını engeller. Eğer contada bir hasar oluşursa yanma odasında su veya yağ sızabilir, yağ haznesine su karışabilir veya soğutma suyuna yağ karışabilir.

Araçlarda hararet genellikle eksik, kalitesiz veya hatalı  kullanılan soğutma suyu nedeniyle meydana gelir. Soğutma suyu deposunda veya hortumlarında herhangi bir kaçak varsa araçtaki soğutma suyu eksilebilir. Eksilen soğutma suyu motoru soğutmada yeterli olmaz ve bunun sonucu motor ve conta aşırı ısınarak hararet meydana gelir. Bununla birlikte su ve antifrizin düzgün oranda karıştırılmaması veya düşük özellikle antifriz kullanımı da hararete neden olabilir.

Araç motorunda conta yanması bazı görsel kontrollerle anlaşılabilir. Bunların başında, egzozdan atılan fazla miktarda su ve su buharı gelir. Soğuk havalar haricinde, motor devri yükseldiğinde egzozdan beyaz duman (su buharı) fazlaca çıkıyor ve egzoz su atıyorsa conta zarar görmüş olabilir. Egzozdan mavi duman (yanmış yağ dumanı) çıkıyorsa yine hasarlı conta nedeniyle silindirlere yağ kaçağı olmakta ve araç yağ yakmaktadır. Yağ seviyesi sürekli olarak azalıyorsa, motordaki conta sızdırıyor olabilir. Aynı zamanda motor üzerindeki yağ kapağı açıldığında buradan duman çıkıyorsa bu durum da contanın kaçak yaptığını göstermektedir. Son olarak genleşme kabına bakıldığında veya soğutma suyu gözlemlendiğinde suya yağ karışmışsa aracınız conta yakmış olabilir.

Conta yakmış aracın bir an önce tamir edilmesi gerekir. Conta yakmış araç satın alınacaksa, conta yandıktan ne kadar süre sonra tamirinin yapıldığı çok önemlidir. Eğer hararet kaynaklı conta yandıysa kısa süre içinde tamirat yapılmış olabilir. Uzun süreli yanık conta ile araç kullanılmışsa, motor içerisindeki yağlama düzgün olmayacağından dolayı motordaki hareketli parçalar hasar görmüş olabilir. Bu da contanın haricinde ekstra masraf olarak karşınıza çıkacaktır.

Conta yakmış araca uygulanacak tek çözüm, motorun açılarak gerekli tamiratın yapılması olacaktır. Eğer üst kapakta simetri hatası varsa ayrıca kapağın taşlanması gerekecektir. Conta yenilemesi yapıldıktan sonra motorun düzgün bir şekilde toplanması ve fabrikanın önerdiği ayarda vidaların sıkılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.