Benzinli ve Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?

Sıfır araç sahibi olmanın giderek zorlaştığı ülkemizde kullanıcılar, bütçesine uygun bir otomobil sahibi olabilmek için kilometresi yüksek araçları tercih etmeye başladı. Peki bir motorun ömrü ne kadardır?

Eğer bir motorun bakımları düzgün yapılmamışsa veya sürekli yüksek devirde, ağır yük altında çalıştırılmışsa, fizik kuralları gereği hareketli parçalar normalden daha çabuk aşınacaktır. Bu koşullarda kullanılmış bir otomobil, daha 100 bin km’ye gelmeden bile motor sağlığının bir kısmını kaybettiğinden, yapılan oto ekspertiz sonucunda motorunda güç kaybı tespit edilebilir.

Ne yazık ki motorda aşınmadan kaynaklı güç kaybının giderilmesi için motorun sökülmesi ve zarar görmüş parçaların onarılması ve tekrar toplanması gerekir. Bu da kullanıcılar için zaman ve para gerektiren bir işlemdir.

Günümüzde dizel motorlar, ilk versiyonlarına kıyasla oldukça çevreci (dizel partikül filtresi, adblue), tasarruflu, sessiz, verimli ve güçlüdür. Diğer bir taraftan dizel motorun çalışma prensibi gereği motorun; iç basıncı daha yüksektir, yakıtı daha kirlidir ve daha fazla enerjiyle başa çıkması gerekir. Yüksek basınçta işletilen bir dizel çevriminde termodinamik verim, otto (benzin) çevrimine göre yaklaşık iki kata kadar daha fazla olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı dizel motorların parçaları, benzinli motora (atmosferik) kıyasla daha ağırdır ve daha dayanıklı olmak zorundadır.

Dizel motorlar, bakımları düzgün yapıldığı taktirde genellikle 500 bin km boyunca rektefe istemeden kullanılabilir.

Atmosferik benzinli motorlar için 1 milyon km gibi bir ömür biçilir. Bu km’yi görebilmek için yine bakımların aksatmadan yapılması ve motorun fazla zorlanmaması gerekir.

Son dönemlerde atmosferik motorlardaki düşük verim ve performans sorununu giderebilmek için benzinli motorlar da turbo sayesinde yüksek basınçta tasarlamaya başlanmıştır.  Otomobil piyasasında TSI, THP, TFSI gibi genellikle T harfi ile başlayan kısaltmalar ile rekabet içerisinde olan bu benzinli motorların ömrünün, atmosferik benzinli motorlara göre daha az olacağı öngörülmektedir.

Özetlemek gerekirse en uzun ömürlü motor olarak atmosferik benzinli motorları göstermek hatalı olmayacaktır. Bunun ardından çalışma koşulları ve tasarımları dikkate alınarak dizel ve turbo benzinli motorlar gelmektedir.

Yeni geliştirilmeye başlanan elektrikli motorlardan da bahsedecek olursak elektrik motorların ömrü de 1 milyon km olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bu otomobillerde motordan ziyade batarya sistemi ömrü belirleyicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.