En İyi Lastik Markası Hangisidir?

Lastik, aracın motoru ve yol arasındaki en önemli parçalardan biri olduğundan lastiğin kalitesi, güvenlik ve performansı birinci dereceden etkilemektedir.

İçerisindeki hava sayesinde konforlu sürüş yapılabilen lastiklerin patenti 1847 yılında Robert William Thomson tarafından alınmış ve ilk uygulaması günümüzde Goodyear tarafından işletilmekte olan Dunlop lastiklerinin kurucusu John Boyd Dunlop tarafından gerçekleştirilmiştir.

Çeşitli testlerden başarıyla geçen en iyi kategorisinde nitelendirilebilecek birçok lastik üretici markası olmasının yanında sadece kâr etme amacıyla olası riskleri göz ardı ederek üretim yapan lastik üreticileri de bulunmaktadır.

2020 yılı itibariyle lastik markalarının kalite ve performanslarının paralelinde gerçekleştirilen satışlar sonucunda elde edilen ciro büyüklükleri incelendiğinde, sıralama Michelin, Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Pirelli, Hankook ve Yokohama şeklinde oluşmuştur.

Michelin, 1889 yılında Édouard Michelin ve André Michelin kardeşler tarafından Fransa’da kauçuk fabrikası olarak kurulmuştur. Üstün kalitedeki kauçuk yapısı, patladığında yola devam edebilen run-flat lastik teknoloji gibi birçok yeniliğe öncülük etmiştir. Binek araçlarda olduğu gibi Le Mans, MotoGP, Formula 1, WRC motor sporlarında da teknolojik üstünlükleriyle ilk sırada tercih edilen lastik markası olabilmeyi başarmıştır. Taurus ve Kormoran lastik markaları da Michelin’e aittir.

Bridgestone Corporation, Shojiro Ishibashi tarafından 1931’de Japonya’da kurulmuştur. 1988’de Sabancı grubu ile arasında yapılan anlaşma ile eşit hisseli olarak Lassa kurulmuştur. Binek araçlarda Dayton, tarım araçları için Firestone ve forklift araçlarında kullanılan Kinesis marka lastikler de yine Bridgestone bünyesinde üretimi yapılan lastiklerdir.

Continental AG, 1871 yılında Almanya’da kurulmuştur. Güvenlik, çevre dostu ve yakıt tasarrufu kriterlerine bağlı olarak teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlilik nitelikleri çerçevesinde Almanya merkezli lastik ve mekanik, elektronik araç parçaları üretimi yapan şirkettir. General Tire, Amerika merkezli Continental iştirakidir.

Dunlop, 1890 yılında İrlanda’da John Boyd Dunlop tarafından kurulmuştur. Hisselerinin yüzde 75’i Goodyear, yüzde 25’i Japon lastik markası Sumitomo’ya aittir. Sumitomo, Dunlop ve Falken lastik markalarını üretmektedir.

Goodyear, 1898 yılında Amerika’da Frank Seiberling tarafından 1839 yılında kauçuktan lastik yapımı keşfeden Charles Goodyear’ın adı verilerek kurulmuştur. Müşteri ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Dunlop, Fulda, Sava ve Debica lastik markalarıyla da üretim yapmaktadır. Porsche, Mercedes-Benz, Audi, BMW, VW, Ford gibi araç üreticileri araçlarında Goodyear marka lastik tercih etmektedir.

Pirelli, 1872 yılında İtalya’da Giovanni Battista Pirelli tarafından kurulmuştur. Standart ve yüksek değerli tipte birçok araç için üretim yapmaktadır. 11 ülkedeki Ar-Ge ofisleri ile teknolojik çalışmalara hızla devam eden Pirelli, 6700 patente sahip olmuştur. Lüks araç üreticilerinin taleplerinin karşılamanın yanında standart araçlar için de yüksek performansta lastik üretimi yapmaktadır. Yedek araba lastikleri ve motosiklet lastikleri sınıfında Avrupa, Çin ve Brezilya’da lider lastik üretici markasıdır. Otomobil, motosiklet ve bisiklet için çok sayıda inovatif lastik çeşitliliği sunmaktadır.

Hankook, 1941 yılında Chosun Tire Company adıyla Güney Kore merkezli kurulmuş lastik üreticisidir. 1953’de Hankook adını almıştır. Birçok organizasyona sponsor olarak ismini duyurmak isteyen şirket araç üreticileriyle anlaşmalar da yapmaktadır. Le Mans ve Super GT motor sporlarında Hankook lastikleri kullanılmaktadır.

Yokohama, 1917 yılında Japonya’da Yokohama elektrik kablo üretici şirketi ile şu anda Michelin’e satılmış olan Amerikan B.F. Goodrich şirketi tarafından kurulmuştur. 2002 yılında Continental ile ortaklıklar kurulmuştur.

Petlas, 1976 yılında askeri araçlarda kullanılan lastiklerin üretimi amacıyla Türkiye’de kurulmuştur. Uçak, askeri, tarım, ağır vasıta, ticari araç, binek araç lastikleri üretimlerini gerçekleştirerek dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen yerli lastik markasıdır.

Kumho, 1960 yılında Güney Kore’de kurulmuştur. Dünya çapında lastik ihracatı yapmakta olan şirket 2018’de hisselerinin büyük oranını Çinli Doublestar şirketine satmıştır.

Kormoran, 1935 yılında kauçuk üretimine ve ardından 1959 yılında lastik üretimine Polonya’da başlamıştır. Michelin bünyesinde lastik üretimi yapmaktadır.

Yüksek performans, kışlık, yazlık, tüm sezon boyu kullanılabilen ve arazi şartları için çeşitlendirilen sırt tasarımlarına sahip lastikler seçim kriterleri içerisinde yer alan en temel unsurdur.

Lastik seçimi, aracın yakıt tüketimini düşük ve yol tutuş performansının üst düzeyde olması için araç üreticisinin tavsiye ettiği ebatlara uygun olarak yapılmalıdır. Satın alınan lastiklerin büyük kısmı performans ve fiyat kriterlerinin yanında ihtiyaç ve bütçe beklentileri göz ününe alınarak yapılmaktadır. Daha detaylı seçim yapan kullanıcılar, ADAC gibi bazı kuruluşların yaptığı farklı yol durumlarındaki lastik performansı, gürültü-konfor oranı, lastik sırt kalitesi, verimlilik değerlerine, kullanılacak mevsim ve yol şartlarına uygun lastik çeşidine bakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.