Akü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Servis ömrünü dolduran veya şarj kapasitesini kaybeden akünün değiştirilmesi gerekir. Akünün bittiğini tespit ettikten sonra yeni akü alırken araç özelliklerine uygun akünün seçilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde kışın çalışmayan bir motorla veya fazla akım nedeniyle oluşan ısıdan eriyen elektrik sistemiyle karşılaşılabilir.

Akü alırken ilk dikkat edilen şey aracın üzerindeki akünün özellikleriyle benzer akünün tercih edilmesi olacaktır. Ancak bazen araca sonradan donanım eklenmesi yapılabilmektedir. Otomatik açılır kapı, ekstra hoparlörler ve müzik sistemi, xenon far dönüşümü gibi donanımlar akü ihtiyacını arttırabilir ve aracın orjinal aküsünden bir miktar daha kuvvetli akü ihtiyacı duyulabilir.

Günümüzde çevresel standartları sağlamak için araçlarda start-stop sistemi kullanılmaktadır. Bazı otomobil üreticileri bu özelliğe sahip araçlarda jel tipi aküler kullanmaktadır. Bu tip aküler geleneksel sulu tip aküye göre daha dayanıklı olup fiyatı da bu akülerden daha pahalı olabilir. Ancak start – stop sisteminin düzgün çalışabilmesi ve aracın hata kodu üretmemesi için jel tipi uygun amper değerinde akü kullanmak gerekmektedir. Start – stop özellikli akü yerine geleneksel tipte akü kullanılmaz.

Start – stop aküler iki çeşittir; bunlar EFB (Enhanced Flooded Battery) ve AGM (Absorbed Glass Mat) tipi akülerdir. EFB, isminden de anlaşılacağı gibi ıslak tip akülerin geliştirilmiş halidir. Bu akülerin sürekli olarak alternatör ile şarj edilmesine gerek duyulmaz. Böylece ihtiyaç halinde akü şarj edilir ve motor üzerindeki alternatör yükü hafiflediği için tüketim oranı azalır. AGM aküler ise emdirilmiş cam elyaf ile enerji üretirler ve sistem kuru olarak çalıştığı için mekanik hasarlara karşı daha dayanıklıdır. Bu sebeple genelde askeri araçlarda tercih edilmektedir. AGM aküler fren enerjisi geri kazanım sistemi olan araçlarda güvenlik nedeniyle sıkça kullanılmakta olup bu araçlarda dinamo ile şarj ihtiyacı az olduğu için tasarruf sağlar.

Sulu tip akü yerine EFB tip aküler kullanılabilir ancak akünün boyutlarının da araca uygun olması gerekmektedir. Ayrıca akünün sabitlenmesini sağlayan parçaların da araçla uyumlu olması beklenir. Tüm bunlar ile birlikte uygun akü kapasitesi seçimi de yeni bir akü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.