Lastik Basıncı Neden Düşer?

Lastikler gözenekli yapıda olduğundan dışarıdan sızdırmaz olarak gözükse de üzerinde çok küçük boşluklar vardır ve bu mikro boşluklardan zaman içerisinde az miktarda hava kaçağı yaşanabilir. Bu duruma hava osmozu denir. Osmos olayını ise kısaca, bir özelliğin yüksek yoğunluklu yerden düşük yoğunlu yere doğru akması olarak tanımlayabiliriz. Lastik örneğinde ise, lastik çeperi ve jant arasında hapsolmuş yüksek basınçlı hava, daha düşük basınçlı olan atmosfere doğru akar. Bu durumda uzun bir süre boyunca hava basılmayan lastik iner. Tabi bu akış neredeyse ihmal edilebilecek bir seviyede olup oldukça düşük hızda lastik ömrü boyunca devam eder.

Gazların yoğunluğu ortam sıcaklığına göre değişkenlik göstermektedir ve bu nedenle yazın ideal basınç değerine ayarlanan lastikler kışın ideal değerden uzaklaşabilir. Sıcaklık değeri azaldıkça belli bir hacimsel alana sıkışmış gazın hacmi azalır ve azalan hacim ile birlikte lastik iç basıncı düşer. Bu nedenle mevsim geçişlerinde lastik basınçlarının kontrol edilmesi gerekir.

Yukarıdaki olaylar lastiğin ve jantın tamamen hatasız olduğu varsayılarak yaşanılan basınç düşüşlerini anlatmaktadır ancak durum her zaman böyle olmayabilir. Özellikle alaşım jantlı olmayan (kara jant) otomobillerde jant zamanla çevresel etkilerden dolayı paslanır ve pürüzsüz olması gereken jant çeperi pürüzlü hale gelir. Bu durumda lastik tam olarak jant ile örtüşemez ve mikro boşluklardan hava sızdırmaya başlar. Bu durumda hava osmosundan çok daha fazla seviyede hava kaçağı yaşanır ve lastik iner. Çözüm için jantın lastikten ayrılması ve uygun ölçekteki zımpara ile zımparalanarak pürüzsüz bir yüzeyin oluşturulması gerekir. Eğer deformasyon çok fazlaysa jantı değiştirmek daha kalıcı bir çözüm sağlar.

Bunun haricinde lastiğe batan bir cismin etrafından da kaçaklar meydana gelebilir. Bu durumda batan cisim çıkartılır ve hasarın büyüklüğüne göre yama yapılması veya lastik değişimi için karar verilir. Eğer tahribat fazlaysa veya batan cisim yanak bölgesinden batmışsa lastik değişimi önerilir.

Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce veya mevsim geçişlerinde lastik havalarını kontrol ederek, üreticinin belirlediği basınç değerlerinde, kalibre edilmiş ekipmanlar ile hava basmak sürüş güvenliği ve lastiklerin düzgün bir şekilde aşınması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.