Trafikte Radar Uygulaması Artık Yapılmayacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sürücülerin korkulu rüyası haline gelen tuzak radar ve sabit elektronik radar uygulaması sona eriyor. Sürücülerin hız ihlali tespiti için hız koridoru adı verilen sistemin uygulamaya konması planlanıyor.

Hız koridoru sisteminde karayolu üzerine belirli bir mesafede giriş ve çıkış noktalarına kameralar yerleştiriliyor. Kameralardan elde edilen verilerle araçların giriş, çıkış zamanları ve plakaları kayıt altına alınıyor. Yol uzunluğuna ve yolculuk süresine göre ortalama hız hesaplanarak sürücünün hız limitlerine uyup uymadığı kontrol ediyor. Eğer araç hız limitini yüzde 10’dan fazla aşmışsa cezai işlem uygulanıyor. Hız koridoru uygulamasıyla farkındalık oluşturan bir hız tespit uygulaması planlanıyor.

Bazı şehirler arası karayollarında uzunca bir süredir uygulanan hız koridoru sistemi, ölümlü ve yaralanmalı kazaları ciddi oranda azaltmıştı. Elde edilen sonuçların başarılı olması, hız koridoru uygulamasının Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasının önünü açtı.

Hız koridoru uygulamasında bakanlık bünyesinde hali hazırda bulunan kameraların ve yerli imkanlarla geliştirilmiş yazılımların kullanılması planlanıyor.

İlk uygulamanın Ankara ve çevresindeki karayolları üzerinde yapılacağı duyuruldu. Hız koridoru uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla tuzak radar ve sabit elektronik radar uygulamasının tamamen sona ermesi planlanıyor.

Kimi araç sürücüleri uygulamayı daha adil bulurken, kimisi de hız yapan sürücülerin mola vererek sistemi aldatabileceğini düşünüyor. Tüm yol boyunca bir koridor uygulamak yerine belirli uzunlukta daha kısa mesafelerde uygulama yapmak bu endişeyi ortadan kaldırmaya yeterli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.