Sınırda Yaşayanlar! ‘Ucuz’ Otomobillere 50 Bin TL Zam Kapıda

Döviz kurlarının artması, sıfır otomobillerinin fiyatlarını yukarı taşımaya devam ediyor. Fiat Egea, Ford Focus, Honda Civic, Opel Astra, Renault Megane, Toyota Corolla ve Volkswagen Polo gibi bazı araçlarında ÖTV diliminin değişmesiyle 50 Bin TL’ye varan fiyat artışı bekleniyor. Bugün 230 Bin TL’ye satılan araçlar, birkaç hafta içerisinde 280 Bin TL olabilir.

Son düzenlemelerle birlikte vergiler hariç fiyatı 130.000 TL’yi aşmayan otomobillerden yüzde 50 oranında ÖTV alınıyor. Fiyat 130.000 TL’ye ulaştığı ya da aştığı anda ÖTV oranı yüzde 80’e çıkıyor. Örneğin, vergisiz fiyatı 129.999 TL olan bir araç yüzde 50 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile birlikte 230.098 TL’ye satılıyor. Vergisiz fiyatı 130.000 TL’ye ulaştığı anda ÖTV oranı yüzde 80’e çıkıyor ve satış fiyatı 276.120 TL’ye ulaşıyor. Diğer bir deyişle 1 TL’lik fark 46 Bin TL daha fazla vergi anlamına geliyor.

Vergisiz fiyatı sınırda olan yani satış fiyatı 220-230 Bin TL aralığında olan pek çok aracı büyük bir tehlike bekliyor. Döviz kurlarının artmasıyla birlikte güncellenecek fiyat listeleriyle birçok araca ortalama 50 Bin TL zam gelebilir. Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Kia, Opel, Renault, Peugeot, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota ve Volkswagen markalarının çok satan modellerinin yeni vergi dilimine dahil olması bekleniyor.

Listede yer alan araçları şu anda satın almak mümkün değil. Zam beklentisi araçların tamamının satılmasına neden oldu. Bazıları ise ihtiyacı olmadığı halde zamlardan sonra 40-50 Bin TL kârla satmak için alım yaptı.

Sıfır otomobil satışlarında adeta bir karaborsa oluştu. Satış temsilcilerinin araçları eş, dost ve akrabalarına ayırdığı ya da tüketicileri 20-30 bin TL’lik aksesuar almaya zorladığı iddia ediliyor.

Söz konusu zamların ikinci el araç piyasasını ortalama yüzde 30 oranında yukarı çekmesi bekleniyor.

Tüketiciler kademeli vergilendirme sistemiyle bu sorunun kökten çözülebileceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.