Peugeot 3008 Uzun Dönem İncelemesi

C-SUV segmentinde başarılı satış rakamları yakalayan, PSA grubunun bu segmentteki amiral gemisi ve 2017 yılın arabası unvanına sahip Peugeot 3008’in iki yıl, 30 bin km uzun dönem testini gerçekleştirdik. Adana’nın sıcağından, Kartalkaya’nın dondurucu soğuğuna kadar dört mevsimi ve sayısız zemin şartlarını tecrübe ederek hazırladığımız bu yazı Peugeot 3008 düşünenler için önemli bir rehber ve aydınlanma kaynağı olacaktır.

Aracı kullandığımız süre boyunca önemli sayılabilecek ve sürüş güvenliğini tehlikeye atacak bir arıza, kusur veya hasar yaşanmamıştır. Araç ile ilgili, an itibariye 2,5 milyondan fazla tıklanma, 42bin cevap ve 2100 sayfa giri bulunan DonanımHaber forumu, sorulara cevap bulunabilecek en önemli kaynaktır. Forumlarda da belirtilen ve kullanıcıların yaşadığı sorunlardan olan ön balataların ses yapması ve arka tampon nikelajının kenar kısımlarından soyulması haricinde sadece periyodik bakımlar ile geçen kullanım süresince, iç aksamda herhangi bir soyulma veya eskime henüz göze çarpmamaktadır. Ön balata ve arka tampon nikelaj ise garanti kapsamından değiştirilmiştir. Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan araç, aynı sınıftaki diğer araçlarla yapılan geyik testlerinden de tam not alarak rakiplerine yol tutuşu konusunda fark atmıştır. Her ne kadar arka süspansiyonlar tüm donanım paketlerinde yarı bağımsız, torsiyon çubuğu olarak tasarlansa da bu durumun yol tutuşuna negatif anlamda bir etkisi gözlenmemiştir. Araçtaki ince yanak lastikler ve nispeten sert süspansiyon yol tutuş testlerinde başarılı olmasını sağlarken, benzer parçaları kullanarak banttan çıkan Citroen C5 Aircross, yumuşak süspansiyon yapısı sayesinde daha konforlu hissettirmektedir.

Deri direksiyon, koltuk iç döşemeleri, koltuk kenarları, butonlar gibi sık kullanılan ve çabuk aşınabilen aksamlarda kozmetik olarak sağlam kalabilen araç, iç aksamda trim sesleri gibi sorunlar da kullanım süresince yaşatmadı. Ancak forumlarda trim sesi şikayeti yaşayan kullanıcılar olmakla birlikte servis, sesin giderilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Gt-Line donanım seviyesinde ekstra yalıtım imkanı da sunan model, kullandığımız Active Sportpack donanım seviyesinde dahi dizel motor sesini oldukça iyi yalıtmaktadır. Kabin içerisinde yapılan desibel ölçümü testlerinde sınıfının en iyi ses yalıtımına sahip araçta klima performansı da özellikle sıcak havalarda yeterli gözükmektedir. Peugeot 3008’in iç mekanında kullanılan plastiklerin büyük bölümünün yumuşak olması ve yenilikçi kokpit tasarımı sayesinde, otomobil sınıfındaki diğer SUV araçlara kıyasla kalite hissiyatını yükseltmektedir.

Bazı kullanıcılar orta konsolda yer alan kol dayama bölümünün zamanla çukurlaştığını ve süngerin deforme olduğunu rapor etmiştir. Bununla ilgili aracımıza herhangi bir deformasyon henüz gözükmese de uzun süreli sürüşün ardından süngerin eski düz formunu alması biraz zaman alıyor. Bu sorun da garantiden ücretsiz bir şekilde faydalanılarak çözülebilmektedir.

Aracın yol bilgisayarı ve eğlence ekranı kullandığımız donanım seviyesinde dahili navigasyon içermemektedir. Dahili navigasyon içeren paketler daha farklı bir ünite kullandığı için bu pakete yazılımsal olarak da navigasyonu dahil etmek mümkün değildir. Ancak Android Auto veya Apple Carplay ile cep telefonlarında yer alan ve en güncel haritaya sahip navigasyon uygulaması, ortadaki ekrana aktarabilmektedir. Telefona mesaj olarak gelen konumu, saniyeler içerisinde ekrana gönderip yola çıkmak oldukça pratik bir kullanım sunmaktadır. Burada eleştireceğimiz bir nokta, bu bağlantının kablosuz olarak yapılamamasıdır. Bu nedenle araçta orjinal şarj kablosunun (kalitesiz kablolar ile sistem çalışmıyor) bulunması zorunluluğu ve sadece bir adet USB portu bulunduğu için eğer USB ye takılı flash diskten müzik dinliyorsanız, her navigasyon bağlantısı sırasında flash diski çıkartıp telefonu bağlamak biraz zahmetli olmaktadır. Yine de Peugeot 3008 kullanıcılara, I-Cocpit teknolojisi ise bu sınıfta olmayan bir deneyim sunmaktadır.

Aracın kış performansı tabiki bir 4×4 deneyimi sunmasa da kış lastiği ve patentli grip kontrol teknolojisi sayesinde sınıfında yer alan 4×2 SUV lere göre bir adım ilerde konumlanmaktadır. Yerden yüksekliği, büyük jant ebatları ve hafif gövdesi sayesinde Kartalkaya yolculuğunda üzerinde gelen Continental CrossContact LX2 M+S 4 mevsim lastiğine ragmen, buzlu zeminlerde ise Spikes Spider Alpine Pro kar paletinin de desteğiyle üzmeyen bir deneyim yaşatmıştır. Kışın yüzümüzü güldüren bir diğer özelliği de kalorifer sisteminin hızlıca ısınması ve motor çalıştıktan sonra 5 dakika içersinde kabini ısıtacak seviyeye ulaşması olmuştur.

Hafif gövdesi, 4×2 olması, akıcı stop start özelliği ve en önemlisi Aisin’in kusursuz oranlanmış tork konvertör yapısındaki tam otomatik vites sistemi sayesinde oldukça düşük yakıt tüketimine sahip aracın uzun dönem ortalaması 5.4 lt/100km olarak hesaplanmıştır. Aracın bu denli yüksek satış rakamlarına ulaşmasını sağlayan en önemli nedeni belki de, dizel motor ile birlikte sunulan Japon Aisin firmasının tam otomatik vites sistemidir. Bakımdan bakıma doldurulan Adblue SCR sistemine sahip araç zararlı gazları da bertaraf edebilmektedir.

Yükselen ÖTV oranları ve döviz kuru nedeniyle satış fiyatları ciddi şekilde artan 3008 ne yazık ki C segmenti bir SUV olmasına rağmen ulaşılması zor rakamlara çıkmıştır. 2019 ve 2020 yıllarında ithal edilen araçlarda alt banttaki ÖTV oranlarına tabi olabilmek için Active Life olarak isimlendirilmiş paketler getirilmeye başlanmıştır. Bu paketlerde joystick vites yerine körüklü vites, farklı dikişli deri direksiyon, daha küçük ebatta ve sıradan görünümlü jantlar kullanılarak kırpılan donanımlar ile rekabetçi fiyatla kullanıcılara sunulsa da yapılan son ÖTV değişiklikleri ve yükselen kur sebebiyle bu donanım seviyeleri de bir üst dilime ve %60 dan %80 e yükseltilen ÖTV’ye dahil olmuştur.

Yüksek donanım imkanları ile sürüş zevki de katlanan otomobil 2020 yılında makyajlanarak firmanın yeni yüzüne kavuşmuştur. Yapılan güncelleme ile otomobile, yeni multimedia özelliklerinin yanı sıra 2. Seviye otonom sürüş ve gece görüşü özellikleri de eklenmiştir. Özellikle 4×4 hibrit versiyonu ile kağıt üzerinde mükemmel veriler ortaya koyan 3008, sınıfında öncü özellikleri sunma alışkanlığından pandemi döneminde de vazgeçmemiş.

Peugeot 3008 Uzun Dönem İncelemesi” hakkında 3 yorum yapıldı.

  1. 2. görseldeki ekrandaki seçenekler nasıl açılıyor? modlu yazılım mı kullanıyorsunuz? o ekranı açan tuşu bulamadım.

    1. Merhaba,
      Ekranlarda tüm donanımlarda olan gesture özelliği sayesinde aynı anda 3 parmağınızı dokundurunca açılıyor. Piano tuşları yerine bu özelliği kullanarak ekranlara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.