Motor Soğutma Suyu Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir?

Yanma sonucu ortaya çıkan fazla ısıyı motordan uzaklaştırmak amacıyla motor içerisinde, yanma odası ile karışmayacak şekilde tasarlanmış soğutma kanalları bulunmaktadır. Bu soğutma kanallarından geçip ısınan, devamında radyatöre gidip soğuyan ve bu ısı taşınımını kapalı devre olarak gerçekleştiren sıvıya motor soğutma suyu denir.

İzole bir sistem içerisinde dönen bu sıvı sistem kapalı olsa bile zaman içerisinde buharlaşma sonucunda eksilir ve tamamlanması gerekebilir. Motor soğutma suyu seviyesini kaputun altında bulunan deposunun üzerindeki seviye göstergesine bakarak kolayca anlaşılabilir ancak seviye okuma işlemi yapılırken motorun soğuk olması ve aracın düz bir zeminde durması gerekmektedir.

Soğutma suyu seviyesi Min çizgisinin altına veya Max çizgisinin üzerinde olmamalıdır. Motor soğuk haldeyken yapılan okumada seviye Min çizgisine yakın veya düşük ise depo kapağı açılarak ekleme yapılmalıdır. Ekleme yapılırken yine motorun soğuk olması gerekmektedir aksi halde basınç altında bulunan sıcak su kapağın açılması ile birlikte fışkırarak cildinizde yanıklara yol açabilir.

Su, yüksek ısı transfer özelliklerine sahip bir sıvıdır ancak sistem içerisinde tek başına su kullanmak, uzun vadede veya soğuk havalarda motorun arıza yapmasına yol açabilir. Bu nedenle hem motor iç bölmesinde ve parçalar içerisinde paslanmayı önlemek hem soğuk kış aylarında donmayı engellemek hem de sıcaklık artışı nedeniyle motorun hararet yapmasının önüne geçmek için suya antifiriz karıştırılır.

Saf suyun donma noktası 0 °C, saf antifrizin ise -12 °C olarak ölçülmüştür ancak su ile yüzde 50 oranda karıştırılarak hazırlanan sıvının donma noktası ise -40 °C sıcaklığına kadar düşebilmektedir.

Antifriz, içeriğindeki maddelere göre farklı termal özelliklere sahip olup en iyi karşım oranı genellikle yüzde 50 olarak belirlense de kutu üzerinde karışım oranlarına göre donma noktaları çizelge halinde yer almaktadır. Yolda bırakmayacak bir soğutma sistemi için bu çizelgeye uyarak en iyi performansı alacak şekilde antifriz-su karışımını hazırlamanız ve bu karışım ile eksilen motor soğutma suyunu tamamlamanız gerekmektedir.

Hazırlayacağınız karışımda musluk suyu yerine demineralize su veya distile su kullanmanız soğutma suyunun daha az korozif ve daha iyi özellikte olmasını sağlayacaktır.

Antifrizler içerisindeki kimyasal katkı çeşitlerine göre farklı kullanım ömründe olabilir. Kutu üzerinde yazan kullanım ömrü sonunda, depodaki tüm karışımı boşaltarak yeni hazırlanan karışımı doldurmanız gerekmektedir. Soğutma sisteminin daha iyi çalışabilmesi için daima aynı katkı içeriğine sahip antifriz ile tamamlama yapılması önerilmektedir. Unutmayın ki antifrizin rengi kalitesini belirlemez, karışım oranının doğruluğu, kullanım ömrü, sıvı seviyesi ve distile su kullanımı soğutma suyunu mükemmelleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.