LPG Filtresi Değişmezse Ne Olur?

LPG dönüşüm kiti takılı araçlara sahip kullanıcıların, üzerinde sıkça tartıştığı konulardan birisi de LPG filtresi değişim zamanı ve değişim gerekliliğidir. Bir takım LPG dönüşüm kiti satıcıları, 10 bin km bazıları 20 bin km’de bir filtre değişimi öneriyor olsa da 50 binde bir değişim yapan kullanıcılar da bulunmaktadır.

LPG filtresi, araç LPG deposundan gelen LPG’yi henüz sisteme dahil olmadan önce gözenekli yapısı ile süzerek motora iletilmesini sağlayan bir parçadır. Her filtrede olduğu gibi LPG filtresinde de akışkan geçişi oldukça gözenekler tıkanmaya başlar ve akış hızı bu nedenden dolayı azalmaya başlar. Eğer filtre kirliliklerden dolayı oldukça fazla miktarda tıkanmışsa, gaz akış hızı önemli ölçüde düşer ve motora LPG beslenemediği için sistem hata vererek benzin moduna geçiş yapar. Bu durum seyir halinde olabileceği gibi özellikle tüketimin arttığı, motor devrinin yükseldiği zaman gözlenir. LPG kontrol ünitesi akış hızını arttırmasına rağmen, tıkalı filtreden akamayan yakıt neticesinde araç LPG ile çalışmayı durdurur.

Bu durumda LPG filtresinin değiştirilmesi gerekir. Filtre değiştirmemenin düzgün çalışan bir sistemde benzine geçerek telafi edilebilmesinden dolayı yolda kalma gibi bir sorun yaşatmaz ancak LPG’ye göre bir süre daha fazla yakıt yakmanıza yol açar. Ayrıca kirli filtrenin LPG tüketimini arttıracağına, ve motorun çekişinin düşüreceğine dair olumsuz tespitleri belirtilmiştir.

Bir takım kullanıcılar ise zaten benzin ve motorine göre daha temiz olan LPG için 10 bin km gibi düşük bir km periyodunda filtre değiştirmeyi mantıksız bulmaktadır. Düzgün ve marka istasyonlardan yakıt alımı yapıldığı taktirde filtrelerinin temiz kaldığını iddia eden bu kişiler, LPG filtre değişimini, LPG kiti satan yerler için para kazanma aracı olarak gördüklerini belirtmektedirler.

Bazı LPG kitlerinde belirli bir km sayacı dolduğunda sistem hata vererek otomatik olarak LPG akışını durdurmaktadır ve servise gitmenizi şart koşmaktadır. Bu ayar bazı servislerde, servis ayar menüsünden kapatılabilmekte olup müşterinin talebi halinde kapatılabilmektedir. Lüks otomobillerde kullanılan dönüşüm kitlerinde oldukça fazla fiyatlar istenen LPG filtresi değişim işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.