Isofix Nedir, Ne İşe Yarar?

Bebek oto koltuklarını araçlara en güvenli şekilde bağlamak için kullanılan, uluslararası çevrelerce kabul edilmiş bağlantı noktalarına Isofix denir. 2006 yılından sonra üretilmiş olan pek çok otomobil modelinde en az bir çift bulunsa da günümüzde üretilen modellerde ise ön koltuk dahil olmak üzere neredeyse her koltukta daha gelişmiş bir şekilde yer almaktadır.

Isofix standartlaşmadan önce emniyet kemeri ise sabitlenen oto koltuklarının, kaza anında yeterince güvenli olmadığı ve birçok ebeveyn tarafından hatalı bir şekilde sabitleme yapıldığı bir tespit edilmiştir. Bundan dolayı kullanımı çok daha kolay ve pratik olan Isofix bağlantı sisteminin geliştirilmesinin önü açılmıştır.

Ebeveynlerin yüzde 90’dan fazlasının hatasız bir şekilde sabitleyebildiği bağlantı sistemi, araçla mükemmel bir uyum içerisinde çalışarak üst düzey güvenlik sağlamaktadır. Bu kadar başarılı montaj yapılmasının bir sebebi de bağlantı noktaları üzerinde bağlantının düzgün yapılıp yapılmadığını gösteren işaretlerin yer almasıdır. Bu işaret kırmızı renkte ise bağlantının düzgün olmadığı, yeşil renkte ise koltuğun araca güvenle sabitlendiğini simgeler.

Oto koltuğuna Isofix bağlantısı olsa bile araçta Isofix bağlantı demirleri yoksa kemerle sabitleme yapılması gerekmektedir. Kemerle sabitlemenin düzgün yapılması çok önemlidir. Bunun için oto koltuğu kullanım kılavuzunun dikkatlice okunması gerekmektedir.

Isofix bağlantı noktası olmayan otomobillere Isofix ekleme konusu ise tartışmalıdır. Isofix bağlantı noktaları direkt olarak aracın şasesine sabitlendiği için bağlantının düzgün bir şekilde buraya yapılması gereklidir. Kaynak vasıtasıyla sonradan eklenen bağlantı noktaları yeterince test edilmediğinden güvenli olmayabilir. Bu nedenle sonradan eklenen Isofix noktası olsa bile ekstradan kemer ile sabitleme yaparak güvenlik bir kat daha arttırılabilir.

Volvo’nun bazı modellerinde ise bağlantı için vidalama yerleri hazırlamış olup servisten temin edilecek bağlantı noktaları ile bu özelliğe sahip olunabilir.

1995 yılından önce üretilmiş araçlarda ise arka koltuklarda kemer tertibatı zorunlu olmadığı için bu araçlarda ne Isofix ne de sabitlemek için emniyet kemeri bulunmayabilir. Bu durumda arka koltuğa kemer tertibatı eklenmesi veya Isofix noktasının şaseye kaynaklanması gerekir. Üretici tarafından onaylanmayan bu değişiklikler güvenli olmayacağından bu araçlarda zorunlu olmadıkça oto koltuğu ile seyahat yapılmaması önerilir.

Isofix bağlantı noktasının standart güvenlik seviyesini daha üst seviyeye çıkarmak için bazı araçlarda Isofix’e ek olarak Top Tether bağlantı imkanı da sunulmaktadır. Ancak Top Tether bağlandığında oto koltuğunun sağa veya sola dönme özelliği devre dışı kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.