HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), köprü ve otoyol gişelerinde trafiği azaltmak için araçların ön camına yapıştırılarak kullanılan bir etiket ile geçiş ücretini karşılamaya yarayan sistemdir. Ücretli yollardan veya köprülerden geçmek zorunda olan herkes bu sistemi kullanmak zorundadır. Sistemi kullanabilmek için de HGS’ye bağlı hesabınız içerisinde yeterli bakiye yüklü olması gerekmektedir.

HGS etiketleri, PTT veya banka şubelerinden, araç ruhsatı ve kimlik belgeleri ibraz edilerek satın alınabilmektedir. Bankalar tarafından HGS bakiyesi belli bir limitin altına düştüğünde, belirlenen tutarların otomatik olarak yüklenmesi hizmeti de verilmektedir. HGS etiketi ve bu etikete yüklenmiş bakiye ile köprü veya otoyol geçişlerinde yanınızda nakit para bulundurma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.

HGS etiketine bakiye yüklemeden önce, mevcut bakiyeyi öğrenmek için birkaç farklı yol mevcuttur. Elektronik sistemlerle aranız yoksa en kolay yöntem, PTT şubelerine giderek bakiyeyi öğrenmektir.

Şubeye gitmek istemiyorsanız, bakiye öğrenme işlemini uzaktan da yapabilirsiniz. PTT’nin resmi web sitesin olan https://hgs.epttavm.com/sorgula adresinden hesabınız varsa giriş yapıp, hesabınız yoksa da “Hemen Üye Ol” butonuna tıklayarak hesap oluşturduktan sonra bu hesabınızla öğrenebilirsiniz.

PTT web sitesine üye olmak istemiyorsanız ve e-Devlet şifreniz varsa bakiye sorgulama işlemini e-Devlet kapısı sisteminden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama adresinden e-Devlet şifresi ve TC kimlik no ile giriş yapılmaktadır. e-Devlet sisteminde varsa geçiş ihlalleriniz de sorgulanabilmektedir.

Bakiyenizi yukarıda anlatılan yöntemler ile öğrendikten sonra eğer yeterli bakiye yok ise yükleme yapılması gerekmektedir. Yine elektronik sistemleri kullanmak istemezseniz, PTT şubelerinden nakit para ile HGS etiketine bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Bunun haricinde genellikle otoyol çıkışlarında yer alan Yüklematikler vasıtasıyla da HGS Bakiye yükleme işlemleri yapılabilmektedir.

İnternet ile aranız iyiyse, yukarıda belirtilen PTT web sayfasından veya uygulama marketlerinden telefonunuza yükleyeceğiniz HGS uygulamasıyla da kredi kartı bilgileri girilerek yükleme yapılabilmektedir.

Eğer HGS geçiş sistemini İstanbul gibi şehirlerde her gün kullanıyorsanız anlaşmalı bankalara vereceğiniz otomatik yükleme talimatı ile HGS hesabınızdaki bakiyenin belli bir seviyenin altına düşmesi durumunda banka hesabından veya kredi kartı hesabından otomatik yükleme gerçekleşebilir. Otomatik yükleme talimatı siz takip etmeseniz bile otomatik olarak gerçekleşeceğinden dolayı ceza ihtimaliniz olmayacaktır. Son zamanlarda mobil telefon operatörleri, SMS ile HGS etiketlerine bakiye yüklemeyi sağlamaktadır.

Eğer HGS etiketinizde yeterli bakiye yok ise cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için bu yollardan birisiyle bakiye yüklemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.