Dünyaca Ünlü 15 Otomobil Markasının Anlamı

Hepimiz dünyaca ünlü arabalardan birine sahip olmayı çok isteriz, ancak içimizden pek az kişi araç markalarının adlarının ne anlama geldiğini biliyor.

Mesela Aston Martin’in isminin şirketin kurucusunun yaşadığı Aston Tepesi’nden geldiğini biliyor musunuz? Araba markalarının kökenlerini araştırınca bunların oldukça etkileyici hikayelerinin olduğunu gördük. Bu yazımızda sizlere dünyaca ünlü 15 otomobil markasının isimlerini nasıl bulduklarını anlatacağız.

1) Aston Martin

Aston Martin adı, kurucusu Lionel Martin’in ve yaşadığı Aston Hill’in adından türetilmiştir. 1914 yılında merkezi Londra’da bulunan bu şirkete yaşadığı yerin adını veren Lionel, lüks, güzellik ve performansa takıntılıydı. Bu üç anahtar kelimelere bağlı kalarak mükemmel otomobil için daha fazla çaba harcayan Martin bu sayede ikonik bir marka yarattı ve ürettiği otomobil modelleri Hollywood yıldızları ve onların filmleriyle birlikte meşhur oldu.

2) Audi

Alman Mühendis August Horch 1904 yılında August Horch & Cie ticari unvanı ile ortaklıktan oluşan şirketini kurdu. Daha sonra ortaklar arasında yaşanılan anlaşmazlıklar nedeniyle Horch şirketi terk etti ve 1909’da kendi şirketi olan August Horch Automobilwerke GmbH’yi kurdu. Önceki şirkette soy adını kullanarak ürettiği otomobillerin olması nedeniyle yeni bir marka arayışına girdi ve Almanca’da “dinliyorum” anlamına gelen Horch kelimesinin yerine latince karşılığı olan Audi’yi yeni markası haline getirdi. Audi’nin ambleminde yer alan 4 adet birbirine geçmiş halde bulunan halkanın anlamı ise kurulduğu yıl “Auto Union” isimli kuruluşun dört farklı üyesini temsil etmesidir.

3) BMW

1912 yılında faaliyete başlayan BMW, 3 Alman şirketinin birleşmesiyle kuruldu. Şirketin adı, Bavyera Motor Çalışmaları anlamına gelen Bayerische Motoren Werke AG’yi temsil ediyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında kısaltılarak söylemesi kolaylaştırılan marka daha sonra, Austin Motor Company’nin lisansı altında ilk otomobili Dixi’yi üreterek tam teşekküllü bir otomobil şirketi oldu.

4) Cadillac

Bu markanın ismi ise 1701 yılında Amerika’nın Detroit şehrinin kurucusu olan Fransız Kaşif Antoine De La Mothe Cadillac’dan gelmektedir. Amerikanın en eski otomobil markası olan Buick’ten sonra ünlü ve prestijli markalarından biri haline gelmiştir. 1909 yılında mali durumlardan ötürü General Motors bünyesine katılan Cadillac, Amerikan tarihinde kaliteli, prestijli ve lüks araçlar üreten bir firma olarak yer almaktadır.

5) Chevrolet

Chevy olarak da adlandırılan Chevrolet, 1911 yılında Louis Chevrolet ve William C Durant tarafından Detroit’te Chevrolet Motor Company unvanı ile kuruldu. Diğer bir çok otomobil markası gibi kurucusunun soyadını taşıyan markanın gelişmesinde büyük emekler harcayan Louis Chevrolet, İsviçreli bir yarış arabası sürücüsü ve otomotiv mühendisiydi.

6) Datsun

Datsun, küçük ve uygun fiyatlı otomobil üretimi yapan bir Japon otomobil şirketidir. 1931’de kurulan “Datsun” markası ismini 3 ortağın soyadlarından aldı. Ortakları; Kenjiro Den, Rokuro Aoyama, Meitaro Takeuchi olan şirket 3 yıl sonra Nissan tarafından devralındı. Nissan 1986 yılında Datsun’daki üretimi kademeli bir şekilde sonlandırdı ancak 2013 yılında markayı yeniden dirilterek gelişmekte olan ve dar gelirli ekonomiye sahip pazarlarda yeniden piyasaya sürdü.

7) Ferrari

Sanırım herkes şık ve aerodinamik olarak mükemmel özellikte tasarlanmış bir spor otomobil olan Ferrari’ye ömründe en azından bir kere binmeyi ister. Ferrari adı, 1924’te resmi yarış pilotu olan İtalyan kurucusu Enzo Ferrari’nin adından gelmektedir. 1939’da kendi şirketini kurmak için yarışları bırakan Ferrari, 1947 yılında ilk Grand Prix’ini kazanan 1500 cm3 8 Silindirli 815 Spider’ı yarattı. Bugün Ferrari, hem ticari otomobiller hem de Formula 1 araçları için tasarım, kalite, stil ve lüks ile birlikte anılmaktadır.

8) Ford

Henry Ford 1903’te Michigan, Detroit’te Ford Motors Company’yi kurdu. Ford ilk olarak ortak olduğu Cadillac’tan ayrıldı ve 28.000 dolarlık yatırımla kendi otomobil şirketini kurdu. Dönemin diğer şirketlerinden farklı olarak hareketli montaj hatlarını kullanarak otomobillerin seri üretimini mükemmelleştirdi. Bu sayede maliyeti düşürerek Amerikan orta sınıfına uygun fiyatlı bir araba sunma avantajına sahip oldu. 1908’deki ünlü seri üretim otomobili Model T, sonrasındaki 20 yıl boyunca milyonlarca sattı.

9) Honda

Honda’nın kurucusu Soichiro Honda bir tamirciydi ve yarış otomobillerine ciddi bir ilgisi vardı. Ürettiği piston segmanlarının Toyota tarafından yeterli kalitede olmamasının ardından Toyota kaliteli üretim sürecine uyum kapsamında üretimini revize etti. Kısa süre sonra, 1941 yılına kadar üretime tekrar başlayan ve kabul edilebilir Toyota standartlarına sahip olan piston segmanlarının seri üretimini yapan firma yüzyıl boyunca motosiklet, içten yanmalı motor ve otomobil üretiminde uzmanlık kazandı ve günümüze kadar geldi.

10) Mercedes-Benz

Adını, Alman şirketinin kurucusu Karl Benz’den ve Daimler Motor Group için ticari marka yaratan Avusturyalı Otomobil Mühendisi Emil Jellinek’in 1901’de dünyaya gelen kızı Mercedes Jellinek’ten alan Mercedes-Benz, ilk modeli olan Mercedes 35 HP ile pazara girdi. Sonrasında şirket bu marka altında lüks otomobil, otobüs ve kamyon üretimi ile ticari faaliyetine devam etti.

11) Nissan

1934 yılında Jidosha-Seizo Co. ve Nihon Sangyo Co. Şirketleri birleşerek Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın Ni-San olarak kısalttığı ve 1934 yılında Nissan Motor Co. olarak son halini almıştır. Başlangıçta şirket dökümhane ve otomobil parçaları üreterek iş yapmasına rağmen, 1933’te itibaren Nissan markası altında otomobil üretmeye başladı.

12) Porsche

Porsche, dünyanın dört bir yanındaki lüks spor otomobillerin ve SUV’ların markası olarak bilinir. Şirket 1931’de Almanya’nın Stuttgart şehrinde Ferdinand Porsche tarafından kuruldu. Porsche aynı zamanda, Volkswagen ailesinin çoğunluk hissedarıdır.

13) Rolls-Royce

İngiltere merkezli Rolls-Royce, 1906 yılında iki işadamı Henry Royce ve Charles Rolls’in işbirliğiyle faaliyetlerine başladı. Her ikisi de dünyanın en iyi arabasını üretme vizyonunda olan kurucular ilk başta otomobil üretimi ile iştigal etse de sonrasında jet motorları üretmeye başladı.

14) Toyota

Japon şirketi Toyota, 1937’de Kiichiro Toyota tarafından kuruldu. Toyota, otomotiv endüstrisinde iki önemli kavramın Toyota Üretim Sistemi (TPS) ve Tam Zamanında (JIT) metotlarını sektöre tanıtmasıyla ünlenmiştir.

15) Volkswagen

Volkswagen Almanca’da “Halk Arabası” anlamına geliyor. 1937’de kurulan Volkswagen, şu anda dünyanın en büyük otomobil üreticisidir ve hemen ardından Toyota takip etmektedir. Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Skoda vb. şirketler olmak üzere birçok popüler otomobil markasını bir çatı altında tutan ana şirkettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.