Dolar Kuru Geriledi, Araç Fiyatları Düşecek Mi?

Türkiye son  günlerde ilginç olaylara şahit oluyor. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması ile başlayan sürecin ardından, Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası, Biden’ın Türkiye’nin ekonomisine zarar vermeyeceğiz söylemleri ile birlikte neredeyse 7,5 ₺ civarında düşen dolar kuru, yeni ithal edilecek otomobiller için bir indirim beklentisi yarattı.

Peki istenilen miktarda indirim galeriler tarafından yapılacak mı?

Ülkemizde satılan pek çok araç ithal olduğundan ithalat anında vergiler belirlenir ve sıfır araçlarda ÖTV aracın müşteriye satışında veya kullanılmak üzere ilk olarak aktife alınması ile doğar. Buradan şunu anlamamız gerekir. Eğer ikinci el galeri işi yapıyorsanız veya iki hafta önce yüksek kurdan araç satın aldıysanız geçmiş olsun ödenen vergiyi düşen kur nedeni ile geri alamazsınız. Dolayısıyla önceki haftalarda sıfır araçları toplayan ikinci el galericilerin ellerinde neredeyse 1 ₺ gibi yüksek sayılabilecek bir kambiyo maliyeti ile araçlar bulunmaktadır. Bu nedenle ikinci elde bu araçlar yerine yeni iktisap edilecek araçlara yönelmek faydalı olacaktır.

Piyasayı dikkatli bir şekilde takip ettiğinizde özellikle artan kur nedeniyle bir üst dilim ÖTV’ye tabi olan araçlarda Aralık ayı fiyatlarında sürpriz indirimler yakalanabilir. Çünkü bu araçlar hem düşen dolar kuru ile birlikte biraz daha ucuzlayacak hem de bir alt dilimde olan ÖTV oranına tabi olacağından daha az ÖTV ve ÖTV’li fiyattan hesaplanan KDV ödenerek ulaşılabilir hale gelecek.

Bu nedenle önceki haftalarda sıfır araçları stoklayanlar bir süre daha otomobilleri garajda saklamaya, MTV ve trafik sigortalarını ödeyerek masraf etmeye devam edecekler.

Mevcut kur ile ülkemizde en fazla tercih edilen 1.600 cm3’ten düşük hacimdeki motorlara sahip otomobillerden vergisiz satış tutarı 130.000 ₺ ve üzeri olanlardan alınan ÖTV yüzde 80’dir. Bir alt dilim olan vergisiz satış fiyatı 85.000 ₺ – 130.000 ₺ bandında uygulanan vergi oranı ise yüzde 50’dir.

Dolayısıyla vergisiz hali 130.000 ₺ yani bu günkü kur ile kabaca 17.200 Dolar veya 14.500 Euro’dan düşük araçlar için geçen hafta satılan fiyat üzerinden önemli bir indirim yapılması bekleniyor. İndirimin etkisini ise döviz kurunun bu düzeylerde stabil kalması ile birlikte pandemi nedeniyle araç üretiminin ve buna bağlı olarak ithalatının yeterli düzeyde olması belirleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.