Cam Filmi Numaraları Nelerdir?

Cam filmlerinde ışık geçirgenlik seviyesini her ne kadar yüzde olarak ifade etmek doğru olsa da çoğunlukla halk arasında 1, 2, 3, 4 numara şeklinde ifade edilmektedir. Basitçe numara büyüdükçe film rengi koyulaşmakta yani filmin ışık geçirgenliği azalmaktadır.

Kullanıcıların en çok kafasını karıştıran kriterler, cam filminin markası, serisi ve ışığı geçirgenlik yüzdesi olmaktadır. Numaralarla cam filminin güneş ışığının ne kadarını geçirdiği belirtilmektedir.

Trafikte güvenli bir şekilde seyahat etmek ve kontrol noktalarında görünürlük açısından filmin koyuluğu önem arz ettiği için Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince cam filmleriyle ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Yönetmelik gereği sürücü 180 derece çevresini görebilmelidir. Ön yan camlara ve arka camların hepsine cam filmi uygulaması yapılabilir. Ön yan camların yüzde 70 ışık geçirgenliğine sahip olması gerekirken arka camların ise en az yüzde 20 ışık geçirgenliğine sahip olması gerekmektedir.

Filmlerin kalınlığı 80 mikrometrenin altında olmalıdır. UV (Ultraviyole) ışın geçirgenliği yüzde 98 üzerinde olmalıdır. Cam filmlerinde PVC malzeme kullanılamaz. Cam filmi dışarıdan gelen ışığı yüzde 15’ten fazla yansıtmamalıdır.

Cam filmleri, renkli, metalik katkılı, karbon, seramik olmak üzere çeşitli malzemelerle üretilmektedir. Film, yönetmeliğe uygun seçilmeli ve uygulamayı yapmak için onay alan yetkili bayilerde yaptırılmalıdır.

Ön cama görüşü kısıtladığı için film uygulaması yapılamaz. Trafik kontrollerinde ön camına film yaptıran araçlara ilgili madde gereği ceza uygulanmakta ve muayeneden bu şekilde geçememektedir. Bazı cam filmi üretici firmalar tarafından şeffaf filmler de üretilmektedir. UV ışınları engelleyen bu filmler de eğer görüşü engelliyorsa tercih edilmemelidir.

Üreticiler cam filmlerini 1, 2, 3 ve 4 olarak sıralamak yerine serilerine farklı isimler vererek kendi kılavuzlarında görünür ışık geçirgenlik değerlerini yüzdesel olarak vermektedirler. Dolayısıyla geçirgenlik yüzdeleri dört numara ile kısıtlı değildir. Ancak temel olarak ifade etmek gerekirse, 1 numaralı cam filmi yüzde 85, 2 numaralı cam filmi yüzde 70, 3 numaralı cam filmi yüzde 55, 4 numaralı cam filmi yüzde 40 görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

Örnek olarak, LLumar ATR 20 serisi yüzde 29 ışık geçirgenliğine sahipken, ATR 50 serisi yüzde 53 ışık geçirgenliğine sahiptir.

Son olarak numaralarla ifade etmek gerekirse yönetmelik gereği ön yan camlar sürücünün görüşünü engellememesi için 1 ve 2 numara uygulanabilirken 3 ve 4 numara uygulanamamaktadır. Arka camlar için ise araç içindekilerin kontrol noktalarında görünebileceği seviyede uygulamalar gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.