Android Auto ve Apple CarPlay Özelliği Nedir, Nasıl Yüklenir?

Yeni model otomobillerin eğlence sisteminde yer alan, son çıkan heyecan verici özelliklerden biri olan Android Auto veya Apple cephesindeki adı ile söyleyecek olursak CarPlay özelliği, aracınızın ekranında kolayca telefonunuzu kullanabilmenizi sağlayan uygulama aktarımıdır. Kablolu ve kablosuz olarak iki farklı şekilde bağlantı imkanı sunulmaktadır.

Yaptığımız tanımlamada kolayca dememizin elbette bir nedeni var. Yazılım geliştiricileri yola olan dikkatinizin dağılmaması ve özellikle ekrana dokunurken yanlış bir yere basmamanız için butonları oldukça büyük ve kullanışlı olarak tasarladı. Bu sayede Android Auto veya CarPlay, araç kullanırken telefon ile uğraşmaktan daha güvenli bir şekilde haberleşmenizi ve uyumlu mobil uygulamaları kullanabilmenizi sağlıyor.

OTORAF ekibi olarak sizlere tavsiyemiz, araç kullanırken tamamen sürüşe odaklanmanız ve her ne kadar bu uygulamalar işleri kolaylaştırsa da dikkatinizi yoldan ayırmamanız şeklinde olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece Android Auto veya CarPlay ile uyumlu uygulamaları aracınızın ekranında kullanabiliyorsunuz ve bu uygulamaların sayısı, uygulama marketlerinde her geçen gün artıyor. En popüler ve kullanışlı uygulamalar içerisinde yer alan; Whatsapp, Google Haritalar, Spotify gibi uygulamalar tamamen uyumlu olarak aracınızın ekranına yansıtılabiliyor. Youtube gibi uygulamalar ise hareket halinde yayını kesecek şekilde tasarlandığından dolayı güvenlik nedeniyle hareket halinde kullanılamıyor.

Apple ekosistemine sahip cihazlarda, USB kablonun bağlanmasıyla birlikte Siri’nin açık olması koşuluyla kolayca aktif edilebilen Carplay uygulaması mevcutken ne yazık ki Android cephesi için şartlar bu kadar kolay değil. İsterseniz kısa bir şekilde Android telefonlara Android Auto uygulamasının kurulumunu anlatalım.

Google Play Store ayarları içerisinde bulunduğunuz konum Türkiye seçiliyse ne yazık ki uygulama marketi vasıtasıyla Türkiye için Android Auto uygulamasını indirememekteyiz. VPN vasıtasıyla bağlantınızı farklı bir ülkeye aldıktan sonra ülkenizi değiştirerek uygulama market üzerinden Android Auto uygulamasını indirebileceğiniz gibi daha kolay bir yöntem olan APK (Android uygulama paketi) yüklemek suretiyle de uygulamayı market dışından yükleyebilirsiniz. Bunun için telefonunuzda üçüncü parti uygulama yükleme ayarlarınızın açık olması gerekmektedir.

Aşağıda verdiğimiz linkten telefonunuz ile uyumlu olan versiyonu bularak, cep telefonunuza Android Auto uygulamasını indirin.

Apk Linki: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Kurulumu yaptıktan sonra telefonunuzu aracınıza kablo ile bağladığınızda Android Auto otomatik olarak başlatılacaktır.

İki ekosistem için de eğer uygulama ile araç arasında bağlantı sorunları yaşıyorsanız, ilk olarak kullandığınız bağlantı kablonuzu kontrol edin. Eskimiş veya orijinal olmayan kablolar bağlantı sorununa yol açabilir. Telefonunuzun orijinal kablosunu deneyerek sorunsuz bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.