Akaryakıt İstasyonları: BP, OPET, Petrol Ofisi, Shell ve Total

Ülkemizde, tüketicilerin farklı beklentilere göre tercih ettiği akaryakıt şirketleri Aytemiz, BP, Dizel, GO, İpragaz, Kadoil, Lukoil, OPET, Petrol Ofisi, Shell, Soil, Total, Tüpraş, Türkiye Petrolleri olarak sıralanmaktadır.

Bir istatistik çalışmasına göre toplam akaryakıt istasyonu sayısına göre Avrupa ülkeleri arasında yapılan sıralamada İtalya ve Almanya’dan sonra 3. sıraya yerleşen Türkiye’de toplam 13.178 istasyon bulunmaktadır.

Tüketicilerin seçim kriterleri sadece akaryakıtla ilgili olmamakla birlikte istasyonların sunduğu hizmetlerde ön plana çıkmaktadır. Bu kriterler arasında akaryakıt firmasının markası, yakıtların araç performanslarına etkisi, çevreye verdiği zarar, fiyatlar, ödeme çeşitliliği, satışı teşvik edici indirimler, istasyonda sunulan teknik-sosyal hizmetler ve hizmet kalitesi, çalışan personeller, markanın çevresel sorumluluk bilinci gibi unsurlar dikkat çekmektedir. Farklı istatistik kuruluşları tarafından yapılan müşteri memnuniyet araştırmalarına göre BP, OPET, Petrol Ofisi, Shell ve Total en çok tercih edilen akaryakıt istasyonlarıdır.

Akaryakıt istasyonlarını kullanan müşteriler istasyonlarda marketlerdeki ürün çeşitliliğine de dikkat etmektedir. Örnek olarak uzun yol sürücüleri yolda dinç kalabilmek için kahve gibi kafein içeren ürünleri sıklıkla tüketmektedir. Bu talebi karşılamak için ünlü kahve zincirlerinin isim hakkını kullanarak satış yapan istasyonlar daha da tercih edilesi olmaktadır.

BP (Beyond Petroleum), 1908 yılında Anglo-Persian Oil Company olarak merkezi Birleşik Krallık’ta kurulmuştur. Türkiye’de 1912 yılında Lion & Sun ve Palm Tree markalarını tescil ettirdi. 1949 yılına kadar Steaua Romana adıyla faaliyet sürdürdü ve 1957 yılında bp Petrolleri Anonim Şirketi markasıyla günümüzde 700 üzerinde istasyona ulaşan kapasitesiyle hizmet vermeye devam etmektedir.

OPET, Fikret Öztürk ve Nurten Öztürk’ün kurduğu Öztürkler Petrol 1992 yılında OPET adını alır ve Türkiye genelinde birçok istasyon açar. OPET, Türkiye’ye 98 oktan kurşunsuz benzini ilk getiren bir markadır. OPET istasyon sayısı SUNPET ile birlikte toplam 1.675’tir.

Petrol Ofisi, 1941 yılında Ankara’da kamu kuruluşu olarak kurulmuştur. Logosunda Türk mitolojisinde yer alan dişi kurt Asena figürü bulunmaktadır. 2000 yılında özelleştirilen Petrol Ofisi günümüzde 1.800 akaryakıt istasyonuyla hizmet vermektedir.

Shell, İngilizce’de kabuk anlamına gelmektedir. Merkezi Birleşik Krallık’ta olan Marcus Samuel and Company şirketi deniz kabuğu ticareti ile ithalat ihracat işine başlamıştır. 1891’de Uzak Doğu’ya sevk edilen gazyağının ticari markası Shell olarak tanınmıştır. Türkiye’de 1923’ten beri faaliyet gösteren şirket günümüzde Shell&Turcas Petrol A.Ş ismiyle 1.000’i aşan istasyon kapasitesiyle hizmet vermektedir.

Total, 1924 yılında Compagnie française des pétroles (CFP) adıyla Fransa’da kurulmuştur. 1991’de Total olarak isim değişikliğine gidilmiştir. Türkiye’de 1992’den beri hizmet veren Total, Mart 2020 tarihinde OYAK bünyesine katılarak Güzel Enerji Akaryakıt A. Ş. yeni adıyla 500’ü aşkın akaryakıt istasyonu ile ülkemizde 5. büyük akaryakıt şirketi olarak hizmet vermektedir.

Akaryakıt şirketleri yakıt çeşitleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapmakta ve ürünlerini rakip şirketlerden farklılaştırmaya çalışmaktadırlar. BP, ACTIVE technology formüllü akaryakıtlarıyla motordaki kurumları temizleyerek beklenmedik motor bakım ihtimallerini azalttığı ve yakıtın verimli bir yanmaya uğradığını çeşitli testlerle tescillemiştir. BP’nin katkılı motorin yakıtı Ultimate Euro Dizel ile bir depoda 59 km’ye varan daha uzun mesafe ile diğer akaryakıtlara göre fark yaratmaktadır.

OPET, yakıt güvence sistemi ile Ford, Fiat, Alfa Romeo, Jeep ve Lancia kullanıcılarına garanti süreleri boyunca araçlarında akaryakıtla ilgili bir problem oluştuğunda tüm maliyetleri ücretsiz olarak karşılayacağını taahhüt etmektedir. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla öncü olan OPET, 2000 yılından beri sürdürdüğü Temiz Tuvalet Kampanyası ile müşterilerin tercihleri açısından en önde yer almaktadır. 2020 yılında OPET, Brand Finance değerlendirme kuruluşu tarafından Türkiye akaryakıt dağıtım sektörünün en değerli ve en güçlü markası olmaya hak kazanmıştır.

Shell’in inovasyon çalışmaları kapsamında Eco-marathon yarışması her yıl düzenlenmekte ve 16-25 yaş aralığındaki gençlere yönelik yarışmada ürettikleri araçlarla 1 litre yakıt ya da 1 kWh enerji ile en fazla mesafeyi kat edenler ödüllendirilmektedir. Türkiye’de düzenlenen yarışmalarda 1145 km/lt yakıt tüketimi ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi birinciliği elinde bulundururken, ikincilik 1078 km/lt ile Boğaziçi Üniversitesi’nindir.

Beş büyük akaryakıt firmasının 30.07.2020 tarihli güncel akaryakıt fiyatları karşılaştırıldığında tüm şirketlerde katkısız Kurşunsuz 95 Oktan Benzin fiyatı 6,44 TL/lt, katkılı Kurşunsuz 95 Oktan Benzin ise 6,48 TL/lt’dir. Katkısız motorin tüm şirketlerde 5,97 TL/lt,  katkılı en ucuz ise Total’de 6,0 TL/lt’dir. En ucuz otogaz ise yine Total’de 3.92 TL/lt’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.